KĽÚČOVÁ AKCIA 2 – SPOLUPRÁCA MEDZI ORGANIZÁCIAMI A INŠTITÚCIAMI
Malé partnerstvá – KA210
1. V projekte máme partnerov z Nemecka a z Poľska. Môžeme sa s nimi stretnúť na aktivite v Česku, aby sme to mali všetci rovnako ďaleko?
Aktivity sa musia sa uskutočniť v krajinách zapojených organizácií v projekte, v tomto prípade v krajinách Nemecko, Poľsko alebo Slovensko. Z Česka partnera nemáte, takže tam sa aktivita konať nemôže.
2. S partnermi v projekte by sme radi podpísali dohodu o partnerstve. Existuje nejaký vzor?
3. Kde sa nachádzajú logá, ktoré sme povinní používať pri realizácii projektu?
Logá máme k dispozícii na stránke programu Erasmus+: Mám projekt a v dokumente Ako komunikovať o vašom projekte. Viac informácií nájdete tu: Communicating and raising EU visibility (europa.eu). Rovnako dôležité je uvádzať na textových výstupoch projektu aj vyhlásenie o odmietnutí zodpovednosti: „Financované Európskou úniou. Vyjadrené názory a postoje sú len názormi a vyhláseniami autora (-ov) a nemusia nevyhnutne odrážať názory a stanoviská Európskej únie alebo SAAIC. Európska únia ani SAAIC za ne nenesú zodpovednosť.“
4. V projekte by sme chceli využiť subdodávky. Môžeme to urobiť?
Môžete, ale subdodávky sa nesmú vzťahovať na kľúčové úlohy, musia byť odôvodnené a pre úspešnú realizáciu projektu nevyhnutné. Zároveň by mali byť finančne efektívne a nesmie pri nich vzniknúť „konflikt záujmov“. Ako príklad uvádzame: tlač, preklady, tvorba webovej stránky a pod.
Viac o subdodávkach sa môžete dočítať v Dohode o grante a tiež v jej Prílohe 2.
5. Máme podávať správu o pokroku. Čo to vlastne je a prečo je to dôležité?
Správu o pokroku podávajú len tí držitelia projektov KA210, ktorých trvanie je viac ako 18 mesiacov. Termín máte vyznačený v Dohode o grante. Podávate ju cez nástroj Beneficiary Module. Jej cieľom je oboznámiť národnú agentúru s priebehom vášho projektu, tiež o tom, či sa aktivity projektu realizujú podľa plánu, na základe čoho národná agentúra posúdi, či nie je ohrozená kvalita projektu a jeho výstupov.
6. Budeme musieť zverejňovať niektoré informácie o projekte alebo výsledky projektu KA210? Ak áno, kde?
Máte k dispozícii platformu Európskej komisie, na ktorej sú informácie a výsledky projektov realizovaných v rámci programu Erasmus+: Platforma pre výsledky projektov programu Erasmus+. Najneskôr pri podávaní záverečnej správy ste povinní na túto platformu uložiť výsledky vášho projektu.
7. Čo sa stane, ak v projekte KA210 neminieme všetky financie, ktoré nám boli pridelené?
Je potrebné vyčerpať celú sumu jednorazovej platby z projektu. Ak by Vám zvýšili financie, viete ich využiť na disemináciu projektu.
8. Pôvodný partner s nami už nechce na projekte spolupracovať, čo máme robiť? Zvažujeme, že ho vymeníme za iného partnera.
Výmenu partnera musí schváliť národná agentúra, preto sa obráťte sa na vášho projektového manažéra. Prvým krokom je zaslanie oficiálnej žiadosti o zmenu partnera. V žiadosti uveďte dôvod zmeny partnera a údaje nového partnera (názov a adresa organizácie, prípadne OID). Žiadosť musí byť podpísaná vaším štatutárnym zástupcom, poslať ju môžete aj naskenovanú mailom. Ak bude schválená, budete musieť podpísať dodatok k Dohode o grante s uvedenými zmenami.
9. Akým spôsobom budeme v záverečnej správe dokladovať výdavky súvisiace s realizáciou projektu?
V rámci modelu jednorazových platieb sa kladie dôraz na realizáciu projektových aktivít, na kvalitu výsledkov a na dosiahnutie cieľov projektu, a nie na dokladovanie konkrétnych výdavkov. Na preukázanie toho, že sa projektové aktivity uskutočnili podľa plánu, slúži relevantná projektová dokumentácia (podporné dokumenty).
Mimo ustanovení v dohode o grante však platí povinnosť vedenia záznamov a povinnosť dodržiavať právne záväzky (napr. vnútroštátne právne predpisy alebo interné postupy). Každý z partnerov si u seba do projektového spisu odkladá účtovné doklady k oprávneným nákladom na projekt podľa platnej legislatívy v danej krajine a na ich úplnosť dohliada koordinátor partnerstva. Aj keď nie je potrebné predkladať rozpis výdavkov Národnej agentúre, musíte byť pripravení poskytnúť dôkazy o splnení aktivít pri prípadných auditoch alebo pri kontrolách zo strany štátnych inštitúcií.
10. Čo sú podporné dokumenty, ktoré majú slúžiť na preukázanie uskutočnenia jednotlivých aktivít projektu KA210?
Ako potvrdenie realizácie aktivity v rámci projektu KA210 sa okrem plánovaných konkrétnych projektových výstupov (publikácie, metodiky, webová stránka a pod.) používajú podporné dokumenty dokazujúce uskutočnenie stretnutí a podujatí. Na tento účel slúži napr.: pozvánka, program, propagačné materiály, potvrdenia o účasti, prezenčná listina, študijné materiály, prezentácie, zápisnica zo stretnutia, foto- alebo videodokumentácia.
V prípade, že bude projekt vybraný na hĺbkovú kontrolu, kontrolu na mieste alebo audit zo strany Národnej agentúry, koordinátor musí v rámci kontroly predložiť dokumenty za celé partnerstvo.
Dávame vám do pozornosti Príručku k modelu jednorazových platieb pre projekty KA2 podľa rokov výzvy 2022, 2023, 2024 alebo 2025.
11. Ako máme postupovať, ak by sme počas realizácie projektu chceli upraviť rozpočet priradený k jednotlivým aktivitám projektu?
K žiadostiam o zmenu rozpočtu sa pristupuje individuálne. V prípade, že takúto zmenu zvažujete, kontaktujte svojho projektového manažéra v Národnej agentúre. Národná agentúra následne posúdi, či si plánovaná zmena vyžaduje dodatok k Dohode o grante.
KĽÚČOVÁ AKCIA 2 – SPOLUPRÁCA MEDZI ORGANIZÁCIAMI A INŠTITÚCIAMI
Kooperačné partnerstvá – KA220
1. Chceme zmeniť partnera. Ako máme postupovať?
V súlade s článkom 39 dohody o grante, výmena partnera podlieha schváleniu národnou agentúrou. Prvým krokom je zaslanie oficiálnej žiadosti o zmenu partnera so zdôvodnením, s podpisom štatutára a identifikáciou nového partnera (názov a adresa organizácie, OID) – stačí sken mailom. Následne vás projektový manažér usmerní, ako ďalej postupovať.
V prípade schválenia žiadosti je potrebné podpísať dodatok k dohode o grante, kde budú všetky zmeny popísané.
2. Ako máme urobiť prepočet nákladov v inej mene na eurá?
V rámci projektov KA220 (jednorázové platby) v dohode o grante nie sú zahrnuté ustanovenia týkajúce sa výmenných kurzov. V tejto súvislosti je prijímateľ povinný postupovať v súlade s platnou národnou legislatívou a internými smernicami svojej organizácie.
3. Aké presuny v projektoch KA220 (jednorázové platby) je možné vykonať bez dodatku k dohode o grante?
Rozpočtové zmeny medzi balíkmi vopred konzultujte so svojim projektovým manažérom. V zásade platí, že v rámci balíka je možné medzi aktivitami presúvať finančné prostriedky bez dodatku. Dodatok sa vyžaduje najmä, keď chcete presúvať finančné prostriedky medzi balíkmi alebo sa zásadne mení charakter aktivít v pracovných balíkoch, prípadne sa mení rozloženie grantu v rámci partnerstva.
4. Musíme národnej agentúre vykázať čerpaný rozpočet a odpracované hodiny?
V súlade s národnou legislatívou musí prijímateľ viesť účtovníctvo a uchovávať potrebné podklady/záznamy/výkazy a podporné dokumenty, ktoré potvrdzujú zrealizovanie projektových aktivít a dosiahnutých výsledkov. Všetky podklady musia byť k dispozícii na vyžiadanie národnou agentúrou.
5. V projekte by sme chceli využiť subdodávky. Môžeme to urobiť?
Áno, avšak subdodávky sa nesmú vzťahovať na kľúčové úlohy, musia byť odôvodnené a pre úspešnú realizáciu projektu nevyhnutné, musia byť finančne efektívne. Jedná sa o náklady na dodávky a služby, ktoré svojimi vlastnými kapacitami nedokáže prijímateľ realizovať, a preto ich musí objednať u subdodávateľa (subkontrahovať). Viac o subdodávkach sa môžete dočítať v dohode o grante a tiež v jej prílohe 2.
6. Ako sa bude krátiť celková čiastka grantu v prípade nedostatočnej, čiastočnej alebo oneskorenej realizácie projektu?
Podľa Prílohy č. II k Dohode o grante – Osobitné pravidlá, v článku 6.4. národná agentúra zníži konečnú výšku grantu:
– 10 %, ak záverečná správa získa 55 až 69 bodov,
− 40 %, ak záverečná správa získa 40 až 54 bodov,
− 70 %, ak záverečná správa získa 10 až 39 bodov.
− 100 %, ak záverečná správa získa 0 až 9 bodov.
Ak daný projekt získa celkovo 70 bodov, ale bodové hodnotenie jedného alebo viacerých pracovných balíkov je nižšie ako 70, zníženie grantu sa uplatní len na uvedené pracovné balíky, a to v rovnakom rozsahu, ako sa uvádza vyššie. Ak sa plánovaný pracovný balík nevykoná a včas ho nenahradí iný pracovný balík rovnocenný z hľadiska pridelených finančných prostriedkov a aktivít, národná agentúra zníži grant o sumu vyčlenenú na tento pracovný balík.
7. Akým spôsobom budeme v záverečnej správe dokladovať výdavky súvisiace s realizáciou projektu?
V rámci modelu jednorazových platieb sa kladie dôraz na realizáciu pracovných balíkov/ projektových aktivít, na kvalitu výsledkov a na dosiahnutie cieľov projektu, a nie na dokladovanie konkrétnych výdavkov. Na preukázanie toho, že sa pracovné balíky/ projektové aktivity uskutočnili podľa plánu, slúži relevantná projektová dokumentácia (podporné dokumenty). Mimo ustanovení v dohode o grante však platí povinnosť vedenia záznamov a povinnosť dodržiavať právne záväzky (napr. vnútroštátne právne predpisy alebo interné postupy). Každý z partnerov si u seba do projektového spisu odkladá účtovné doklady k oprávneným nákladom na projekt podľa platnej legislatívy v danej krajine a na ich úplnosť dohliada koordinátor partnerstva. Aj keď nie je potrebné predkladať rozpis výdavkov Národnej agentúre, musíte byť pripravení poskytnúť dôkazy o splnení aktivít pri prípadných auditoch alebo pri kontrolách zo strany štátnych inštitúcií.
8. Aké podporné dokumenty majú slúžiť na preukázanie uskutočnenia jednotlivých pracovných balíkov/ aktivít projektu?
Ako potvrdenie realizácie pracovných balíkov/aktivít v rámci projektu KA220 (jednorázové platby) sa okrem plánovaných konkrétnych projektových výstupov (publikácie, metodiky, webová stránka a pod.) používajú podporné dokumenty dokazujúce uskutočnenie stretnutí a podujatí. Na tento účel slúži napr.: pozvánka, program, propagačné materiály, potvrdenia o účasti, prezenčná listina, študijné materiály, prezentácie, zápisnica zo stretnutia, foto- alebo videodokumentácia. V prípade, že bude projekt vybraný na hĺbkovú kontrolu, kontrolu na mieste alebo audit zo strany Národnej agentúry, koordinátor musí v rámci kontroly predložiť dokumenty za celé partnerstvo.
Dávame vám do pozornosti Príručku k modelu jednorazových platieb pre projekty KA2 podľa rokov výzvy 2022, 2023, 2024 alebo 2025.