1. Čo je to Erasmus+?
1. Čo je to Erasmus+ a ako vznikol?
Program Erasmus vznikol v roku 1987 ako výmenný program pre študentov vysokých škôl. Prvotnou myšlienkou bolo dať príležitosť vysokoškolským študentom skúsiť život a štúdium v zahraničí. Erasmus+ sa odvtedy rozrástol a jeho ciele sú už oveľa rôznorodejšie, než len výmenným programom. Dnes je nástrojom, ktorý rôznym organizáciám pôsobiacim v oblasti vzdelávania, odbornej prípravy, mládeže a športu ponúka možnosť vytvárať partnerstvá a spolupracovať na spoločných medzinárodných projektoch.
2. Z akých zdrojov je Erasmus+ financovaný?
Program Erasmus+ je financovaný zo zdrojov Európskej únie. Rozpočet spravuje Európska komisia a v jednotlivých krajinách ho majú na starosti národné agentúry, ktoré celý program koordinujú.
3. Aká je úloha národnej agentúry?
Na Slovensku máme 2 národné agentúry, ktoré koordinujú program Erasmus+:
- SAAIC – Národná agentúra programu Erasmus+ pre vzdelávanie a odbornú prípravu a
- NIVAM – Národná agentúra programu Erasmus+ pre oblasť mládeže a športu.
Národné agentúry poskytujú informácie o podávaní žiadostí o granty, monitorujú a hodnotia všetky činnosti spojené s programom a poskytujú podporu žiadateľom o grant.
4. Ako požiadať o grant v programe Erasmus+?
Pozrite si nasledujúcu sekciu „Chcem podať žiadosť“ a príručku „Ako požiadať o grant?“
5. Môžem sa inšpirovať konkrétnymi príkladmi využitia programu Erasmus+?
Na stránkach www.erasmusplus.sk sa v sekcii „Projektové inšpirácie“ môžete pozrieť na rôzne príbehy účastníkov programu a tiež na podcast „Erasmus+ inšpirácie“.
2. Chcem podať žiadosť
KĽÚČOVÁ AKCIA 1 – VZDELÁVACIA MOBILITA JEDNOTLIVCOV
Krátkodobé projekty – KA122
1. Viete nám poslať ponuku strednej školy pre môjho syna na 4-5 mesiacov do Írska? Vyberieme si a podáme k vám žiadosť o grant.
Preverte, prosím, či má škola, ktorú Vaše dieťa navštevuje aktuálne bežiaci projekt, alebo či škola uvažuje o podaní žiadosti o grant. Jednotlivec požiadať o grant nemôže. Žiadosť podáva organizácia (škola) na realizáciu mobilít svojich zamestnancov a žiakov. Ponukou škôl v zahraničí národná agentúra nedisponuje – partnerov si hľadá samotná škola. Škola má tiež na starosti transparentný výber účastníkov mobilít. Prijímajúca a vysielajúca škola si následne spolu dohodnú vzdelávací program pre žiakov a naplánujú vhodné mobility. Žiaci sa v rámci týchto mobilít nesmú zúčastňovať komerčných kurzov (napríklad jazykových).
2. Dohodli sme sa so zahraničnými školami, že napíšeme projekt. Každá krajina si píše svoj vlastný projekt na tú istú tému? Čo v prípade, že v dvoch krajinách projekt bude schválený a v jednej nie?
Každá organizácia/škola podáva do národnej agentúry vo svojej krajine vlastnú žiadosť o grant, ktorá vychádza z cieľov a potrieb žiadateľa o grant. V prípade, že vám bude schválený grant, môžete:
- spolupracovať s organizáciou v zahraničí, ktorá tiež dostala grant – každá organizácia si hradí náklady na mobility svojich učiteľov a žiakov zo svojho grantu;
- spolupracovať s organizáciou v zahraničí, ktorá nedostala grant – môžu vás prijať a budete u nich realizovať vaše mobility, vy si hradíte náklady zo svojho grantu a prijímajúca škola nedostáva grant a ani nerealizuje mobility;
- spolupracovať s organizáciou v zahraničí, ktorá nedostala grant, ale vie si zabezpečiť financie z iných zdrojov, pričom každá organizácia si hradí náklady na mobility svojich účastníkov.
Reciprocita v tomto type projektov (KA122) nie je povinná, ide o prípadnú vzájomnú dohodu organizácií.
3. Môže škola poslať na dva rozličné kurzy tú istú osobu?
Jedna osoba môže vycestovať v rámci jedného projektu len na jeden kurz.
4. Organizácie ponúkajú všeobecné kurzy, ale aj jazykové kurzy pre učiteľov - učiteľ sa môže zúčastniť ktoréhokoľvek od úrovne B1? Postačuje 20 hodín/týždeň alebo musí ísť o intenzívnejší program?
Výber kurzu je na vás ako organizácii, dôležité je naplniť prostredníctvom kurzu ciele projektu stanovené v žiadosti o grant. Odporúčame vám výber takého kurzu, aký sa nedá realizovať na Slovensku, aby jeho absolvovanie v zahraničí malo v porovnaní s absolvovaním kurzu na Slovensku nejakú pridanú hodnotu. Je stanovený min. počet 5 hodín kurzu za deň. Viac informácií nájdete v Štandardoch kvality pre kurzy KA1: Quality-standards-for-courses-under-Key-Action-1.pdf (erasmusplus.sk)
5. Plánujeme jednu prípravnú návštevu. Môžeme prípravnú návštevu realizovať v ktorejkoľvek krajine, kde máme partnerskú školu?
Prípravná návšteva sa realizuje pred uskutočnením mobility ako návšteva perspektívnej hostiteľskej organizácie, ktorú máte naplánovanú (okrem typu aktivity „Kurzy a odborná príprava“). Na prípravnej návšteve sa môžu zúčastniť najviac tri osoby a na každú prijímajúcu organizáciu môže byť zorganizovaná najviac jedna prípravná návšteva. Prípravná návšteva prebieha v priestoroch organizácie, ktorá je hostiteľská, čiže v zahraničnej škole. Na „polceste“ medzi školami sa prípravná návšteva uskutočniť nemôže.
6. V projekte plánujeme kurz, ktorý sa koná v inej krajine ako je sídlo organizátora kurzu. Napr. kurz je v Portugalsku, no školiaca organizácia sídli v Nemecku. Nie je to problém?
Aktivity sa musia uskutočňovať v zahraničí, v členskom štáte EÚ alebo v tretej krajine pridruženej k programu. Zároveň však platí, že aktivity sa musia uskutočňovať v krajine, v ktorej je prijímajúca organizácia legálne zriadená. V prípade, že organizácia sídliaca v Nemecku organizuje kurz v Portugalsku, nie je účasť na tomto kurze oprávnená.
7. Môžeme si rezervovať účasť na kurze alebo cestovné lístky ešte predtým, ako nám bude schválený grant?
NA odporúča žiadateľom, aby si zabezpečovali cestovné lístky, resp. realizovali platby súvisiace s organizáciou budúcich mobilít až po obdržaní rozhodnutia o udelení grantu. Taktiež odporúčame urobiť si vopred kalkuláciu nákladov na základe sadzieb a priebežne si kontrolovať stav minutých financií z grantu. Pred-registráciu na kurz si účastníci môžu spraviť už vopred.
8. Chceme pokračovať ako kedysi v projektoch KA229 v spolupráci na výmenných partnerstvách. Ktorý typ projektu máme zvoliť? Máme si podať žiadosť cez Malé partnerstvá KA210 alebo máme žiadosť Krátkodobý projekt mobility žiakov a zamestnancov KA122?
Na realizáciu mobilít sú určené Krátkodobé projekty mobility žiakov a zamestnancov KA122. Je v nich možné plánovať výmeny učiteľov a žiakov aj recipročne, podmienkou však je, že každá škola podá žiadosť o grant KA1 v národnej agentúre vo svojej krajine. Každá škola/organizácia si teda plánuje mobility svojich žiakov a učiteľov do zahraničia a iba tie uvádza do svojej žiadosti. Projekty KA2 nie sú primárne mobilitné a ich očakávaný výsledok je nadviazať spoluprácu so zahraničnými organizáciami a spoločne riešiť vzdelávacie a systémové problémy, pričom riešenia a výsledky by nemali byť osožné iba pre zapojené organizácie, ale aj pre vzdelávací systém daného sektora. Mobility v tomto type projektov nie sú ich podstatou – môžu slúžiť len ako prostriedok na naplnenie cieľov. Ak teda chcete pokračovať v projektoch typu KA229, odporúčame Vám prvý popísaný spôsob vyššie.
9. Radi by sme išli so žiakmi na výlet na krátkodobú mobilitu, pozrieť pamätihodnosti a kultúru v meste v zahraničí. Môžeme tento výlet zrealizovať z grantu bez toho, že by sme navštívili nejakú školu v zahraničí?
Pri každej mobilite si musíte vopred vybrať hostiteľskú organizáciu (napr. školu) v zahraničí a pripravovať v spolupráci s ňou program mobility, realizovať vzdelávanie spolu s rovesníkmi v hostiteľskej škole a dodržiavať tzv. Štandardy kvality programu Erasmus. Nemôžete teda vycestovať iba na výlet do zahraničia. Zároveň je dôležité vybrať správny typ mobility. Pre žiakov máte k dispozícii možnosti: skupinová mobilita alebo individuálna mobilita (krátkodobá/dlhodobá). Rozdiel je v dĺžke mobility, počte účastníkov a obsahu. V rámci skupinovej mobility žiakov sa skupina žiakov z vysielajúcej školy môže učiť spoločne s rovesníkmi v inej krajine. Učitelia alebo iné oprávnené osoby z vysielajúcej školy musia žiakov sprevádzať po celý čas trvania aktivity. Aktivita trvá min. 2 a max. 30 dní a musia sa jej zúčastniť min. 2 žiaci. V rámci individuálnej krátkodobej/dlhodobej vzdelávacej mobility žiakov žiaci môžu určité obdobie študovať v zahraničí na partnerskej škole alebo absolvovať odbornú prípravu v inej relevantnej organizácii v zahraničí. Pre každého účastníka sa musí vypracovať individuálny vzdelávací program. Dĺžka je 10 – 29 dní pri krátkodobých mobilitách a 30 – 365 dní pri dlhodobých. Vycestovať môže aj jednotlivec a bez sprevádzajúcej osoby.
10. Chceli by sme ísť siedmi kolegovia na rovnaký kurz v zahraničí. Je to v projekte možné?
Na rovnaký kurz môžu ísť maximálne tri osoby z tej istej vysielajúcej organizácie a maximálne desať osôb z toho istého konzorcia pre mobilitu. Každá osoba sa v rámci projektu môže zúčastniť len na jednom kurze. Je vhodnejšie si vybrať rozdielne kurzy, keďže získané vedomosti z viacerých rozličných kurzov si účastníci potom vedia navzájom zdieľať v učiteľskom zbore a aplikovať v praxi. Ďalšou možnosťou je prizvať zo zahraničia k vám do školy experta na určitú problematiku – školiteľa, učiteľa, odborníka na politiky alebo iného kvalifikovaného odborníka zo zahraničia, ktorý môže pomôcť zlepšiť výučbu a vzdelávanie na vašej škole. Je to efektívnejšie, pretože expert môže zdieľať svoje vedomosti s celým učiteľským zborom, a tak vaši 7 kolegovia nemusia za ním cestovať do zahraničia na jeden kurz.
11. Koľko sprevádzajúcich osôb je potrebné vziať na moblitu?
Sprevádzajúce osoby sú povinné len pri type aktivity „skupinová mobilita žiakov“. Škola sa musí riadiť svojou internou smernicou. Obvykle sa odporúča 1-2 sprevádzajúce osoby na skupinu žiakov v jednej prijímajúcej organizácii, resp. 1-2 sprevádzajúce osoby na 10 žiakov. Vyšší počet sprevádzajúcich osôb je potrebné zdôvodniť. Napr. ak beriete na mobilitu mladších žiakov alebo účastníkov s nedostatkom príležitostí, títo môžu vyžadovať väčšiu pozornosť, pomoc a dohľad.
12. Kde nájdeme ponuku vzdelávacích kurzov?
Poskytovateľov kurzov si hľadáte sami. Môže využiť vlastné zdroje alebo platformy Európskej komisie: eTwinning na European School Education Platform (ESEP).
13. Radi by sme poslali na kurz španielskeho jazyka nášho talentovaného žiaka. Je to možné?
Žiaci sa v rámci mobilitných projektov (KA122) nemôžu zúčastniť kurzov.
14. Pri hľadaní partnerskej školy v zahraničí sme dostali ponuku od podpornej organizácie, ktorá nám sprostredkuje kontakt na školu, na ktorej naši žiaci v rámci skupinovej mobility absolvujú vzdelávanie profesionálnymi lektormi zamerané na prioritné témy programu Erasmus+ (inklúzia, digitálne a environmentálne vzdelávanie). Vidíme v tom veľký prínos pre žiakov a naplní to ciele nášho projektu. Môžeme túto ponuku využiť?
Na skupinovej mobilite sa vaši žiaci majú učiť spoločne so žiakmi – rovesníkmi v inej krajine na ich škole a realizovať rôzne projektové aktivity. Podmienkou je, že vaša škola musí tieto aktivity pripraviť aj realizovať spolu s hostiteľskou školu. Školy si musia spolu dohodnúť program pre žiakov na základe svojich projektových cieľov. Nie je možné skupinovú mobilitu postaviť na komerčne dostupných aktivitách – „hotovom“ vzdelávaní. Upozorňujeme, že v žiadosti o grant budete musieť zapojenie podpornej organizácie dobre odôvodniť.
15. Sme spojená škola a máme zložku gymnázium a technické lýceum. Do ktorého sektoru patríme?
Ak je vaša žiadosť o grant zameraná na potreby a ciele gymnázia a jeho zamestnancov a žiakov, podávate žiadosť do sektora školského vzdelávania a ak je zameraná na odborné vzdelávanie na technickom lýceu, patrí pod sektor odborného vzdelávania a prípravy. V tomto prípade si môžete podať v jednej výzve do každého z týchto sektorov 1 žiadosť, ktorá by mala byť zameraná na potreby charakteristické pre daný sektor.
16. Kde nájdeme podrobné informácie o organizovaní individuálnej mobility žiakov v školskom vzdelávaní?
Príručka pre individuálne mobility žiakov je zverejnená tu:
Handbook_for_individual_pupil_mobility_in_school_education.pdf (erasmusplus.sk)
Sprievodca programom 2025 od str. 110.
17. Aké prílohy k formuláru žiadosti sú povinné?
Povinnou prílohou je čestné vyhlásenie podpísané štatutárnym zástupcom organizácie. Ak spolupracujete s platenou podpornou organizáciou, priložte návrh zmluvy s podpornou organizáciou (t. j. v štádiu podania žiadosti nemusí byť obojstranne podpísaná).
18. Môžeme využívať služby podpornej organizácie?
Áno, môžete. Podporná organizácia je organizácia, ktorá pomáha prijímateľovi grantu s praktickými aspektmi realizácie projektu, ktoré sa netýkajú základných projektových úloh. Od tejto výzvy zapojenie podpornej organizácie podlieha schváleniu národnou agentúrou. Z tohto dôvodu venujte dostatočnú pozornosť pri vypĺňaní žiadosti práve časti týkajúcej sa podpornej organizácie.
Akreditované projekty – KA121
1. Akým spôsobom budeme vyúčtovávať grant KA121, keď v žiadosti neuvádzame cieľové krajiny mobilít?
Udelený grant je odhadom celkového rozpočtu, ktorý budete potrebovať na zrealizovanie schváleného počtu a typu mobilít. Cieľové krajiny konkrétnych mobilít si zvolíte až po udelení grantu, a to v súlade so svojím plánom pre Erasmus.
2. Máme pripomienky hodnotiteľov k nášmu plánu pre Erasmus zapracovať do žiadosti o grant KA121?
Vo formulári žiadosti o grant KA121 nie je možné urobiť zmeny plánu pre Erasmus. Táto aktualizácia prebehne neskôr a národná agentúra vás k nej vyzve. Pripomienkami hodnotiteľov sa však musíte riadiť už pri vypĺňaní žiadosti o grant KA121, t. j. pri plánovaní počtov a typov mobilít, a následne pri realizácii projektu v prvom roku.
3. O koľko môžem v žiadosti KA121 zvýšiť/znížiť počet účastníkov oproti žiadosti o akreditáciu?
Počet účastníkov môžete navýšiť/znížiť, ako to potrebujete, ak to náležite zdôvodníte. Musíte však mobilitami napĺňať plán pre Erasmus. Limit pre počet účastníkov v žiadosti KA121 nie je.
4. Môžeme zmeniť typy mobilitných aktivít oproti tomu, ako sme ich plánovali v žiadosti o akreditáciu?
Typy mobilitných aktivít môžete v žiadosti KA121 zmeniť, ako to potrebujete, ak to náležite zdôvodníte. Musíte však týmito mobilitami napĺňať plán pre Erasmus.
5. Ak tento rok nepožiadame o akreditovaný projekt KA121, nestratíme akreditáciu?
Nie, žiadosť o grant KA121 nie je povinná, ale odporúčaná, aby ste využili všetky výhody akreditácie.
Akreditáciu by ste mohli stratiť, ak by ste o grant KA121 nepožiadali v priebehu troch po sebe nasledujúcich rokov.
6. Ak naplánujeme aktivity žiadosti o grant KA121 na 15 mesiacov, ale počas realizácie projektu zistím, že by sme chceli zrealizovať ešte ďalšie aktivity, alebo chcem trvanie predĺžiť, je to možné?
Po 12 mesiacoch od začiatku trvania projektu vás národná agentúra osloví a navrhne vám príp. možné úpravy v projekte. Budete nás informovať, či zažiadate o niektorú možnosť zmeny (napr. predĺženie projektu na 24 mesiacov) alebo či budete pokračovať bez zmeny. Žiadosť o predĺženie projektu je možné spojiť so žiadosťou o navýšenie grantu na nové mobility. Dofinancovanie pôvodných mobilít nie je možné. V nevyhnutnom prípade môžete požiadať dokonca aj o zníženie pôvodne udeleného grantu.
7. Môžeme sa stať členom akreditovaného národného konzorcia, ak máme vlastnú akreditáciu?
Áno, jedna organizácia môže získať až 2 granty v KA1 v jednom sektore v rámci jednej výzvy: 1 grant na akreditovaný projekt KA121 + 1 grant ako člen akreditovaného národného konzorcia.
8. Môže sa organizácia, ktorá získala akreditáciu zároveň uchádzať o grant na krátkodobý (neakreditovaný) projekt?
NIE. Akreditovaná organizácia nemôže žiadať o grant na neakreditovaný projekt v tom istom sektore vzdelávania, v ktorom získala akreditáciu. Avšak, ak má v čase získania akreditácie už bežiaci neakreditovaný projekt KA122 v tom istom sektore vzdelávania, projekt môže pokračovať a byť ukončený v pôvodne plánovanom termíne.
ÁNO, ak ponúka vzdelávacie programy vo viacerých sektoroch vzdelávania. Ak má organizácia akreditáciu v jednom sektore vzdelávania, môže požiadať o grant na neakreditovaný projekt KA122 v inom sektore vzdelávania.
9. Dostane akreditovaná organizácia v rámci ročnej výzvy grant v takej výške, akú požaduje na svoje aktivity?
Môže, aj nemusí. Pridelený grant bude závisieť od niekoľkých kritérií, napr. od kvality realizácie aktivít organizácie v predchádzajúcich projektoch, podaných správ, výsledkov monitorovania projektu, plánovaných aktivít, priorít stanovených pre daný rok, dostupného rozpočtu v danom roku atď.
Zároveň vám udelený grant môže prekročiť, alebo aj nedosiahnuť výšku nákladov na už konkrétne mobility. Grant sa totižto udeľuje na dosiahnutie cieľov vášho plánu pre Erasmus. Na základe vami uvedených počtov a typov mobilít sa grant vyráta prostredníctvom priemerných sadzieb za cestovné a individuálnu podporu. Odporúčame vám vykonať kalkuláciu nákladov na konkrétne mobility a v prípade rozdielov upravovať počty (účastníkov a dní), aby ste grant v maximálnej miere využili.
10. Kto je účastník s nedostatkom príležitostí? Ako ich máme dokladovať? Máme do NA zaslať zoznam s menami?
Účastníci s nedostatkom príležitostí sú podľa Sprievodcu programom osoby, ktoré z ekonomických, sociálnych, kultúrnych, geografických alebo zdravotných príčin, z dôvodu migrantského pôvodu alebo z dôvodov ako zdravotné postihnutie či ťažkosti vo vzdelávaní, ako aj z iných dôvodov vrátane takých, ktoré môžu spôsobovať diskrimináciu podľa článku 21 Charty základných práv Európskej únie, čelia prekážkam, ktoré im bránia v účinnom prístupe k príležitostiam v rámci programu. Viac je v dokumente Metodika-OVPaSV, ktorý špecifikuje aj požadované podporné dokumenty. Do NA nezasielate mená osôb s nedostatkom príležitostí kvôli GDPR, ukladáte si ich spolu s dokladmi v projektovom spise.
11. Sme akreditovaná organizácia. Je možné si doplniť v projekte cieľ alebo ak nie, kedy si môžeme v rámci nášho Plánu pre Erasmus dopĺňať ciele?
Na úpravu cieľov a Plánu pre Erasmus vás včas vyzveme. Zatiaľ si tieto ciele revidujte – nastavte – interne. S aktivitami, ktoré sa vzťahujú k ich naplneniu však môžete počítať už teraz, resp. si ich už teraz môžete plánovať do vašej ďalšej žiadosti KA121.
12. Máme akreditáciu a zároveň sme si podali žiadosť o grant, ktorý zatiaľ nie je vyhodnotený. Môžeme si rezervovať účasť na kurze alebo cestovné lístky ešte predtým, ako nám bude schválený grant?
NA odporúča žiadateľom, aby si zabezpečovali cestovné lístky, resp. realizovali platby súvisiace s organizáciou budúcich mobilít až po tom, keď majú v rukách list o udelení grantu. Samotný dekrét o udelení akreditácie nestačí. Na základe výšky grantu totiž vidia, koľko mobilít z neho dokážu zrealizovať. Pri výpočte grantu sa ráta s priemernými sadzbami za cestovné a individuálnu podporu. Taktiež odporúčame urobiť si vopred kalkuláciu nákladov na základe sadzieb a priebežne si kontrolovať stav vynaložených nákladov z grantu. Pred-registráciu na kurz si účastníci môžu spraviť už vopred.
Akreditácia na Erasmus – KA120
1. Čo je to akreditácia na Erasmus?
Akreditácia je zárukou, že jej držiteľ môže žiadať o financie (grant) každý rok zjednodušenou formou a má garanciu, že určitú sumu grantu dostane k dispozícii. Akreditácia v podstate predstavuje „permanentku“ do programu (2021-2027).
O akreditáciu nemôžu žiadať jednotlivci, iba organizácie. Integrálnou súčasťou žiadosti o akreditáciu je Plán pre Erasmus, ktorým si stanovujete systémovosť a plánovitosť plánovaných mobilít počas celého obdobia pridelenej akreditácie (vysvetlené nižšie).
2. Ak sme neboli úspešní v žiadosti o akreditáciu, môžeme žiadať aj v ďalších rokoch?
Áno. Výzva na podanie žiadostí o akreditáciu je vyhlasovaná na ročnej báze ako súčasť všeobecnej výzvy programu Erasmus+. Ak už organizácia má udelenú akreditáciu, nie je potrebné žiadať o ďalšiu.
3. Aký je rozdiel medzi akreditovaným projektom KA121 (po získaní akreditácie) a krátkodobým (neakreditovaným) projektom KA122?
Organizácia si môže vybrať:
- či chce mobility realizovať jednorazovo – na čo slúži krátkodobý projekt KA122 ako typ menšieho formátu projektu s limitovaným trvaním a obmedzeným počtom mobilít, pre menej skúsené organizácie alebo
- či plánuje pomocou programu dlhodobo napĺňať strategické ciele organizácie a pravidelne organizovať mobility – na čo slúži akreditácia, ktorá držiteľovi garantuje každoročné pridelenie grantu pre mobility prostredníctvom žiadosti o grant na akreditovaný projekt KA121.
Typy mobilít, ktoré je možné realizovať, sú v oboch typoch projektov rovnaké.
Konzorcium pre mobility (vysvetlené nižšie) môže realizovať iba akreditovaný projekt, keďže krátkodobé projekty (KA122) sú otvorené iba pre individuálne organizácie.
4. Koľko akreditácií môže získať jedna organizácia?
1 sektor vzdelávania a odbornej prípravy = 1 akreditácia
Znamená to, že jedna organizácia môže získať len jednu akreditáciu v programe Erasmus+ v jednom sektore vzdelávania a odbornej prípravy (sektor školského vzdelávania, sektor odborného vzdelávania a prípravy alebo sektor vzdelávania dospelých). Ak je organizácia oprávneným žiadateľom vo viacerých sektoroch vzdelávania a odbornej prípravy, môže žiadať o akreditáciu v každom z nich. Žiadateľ si musí zvoliť, či požiada o akreditáciu ako individuálny žiadateľ alebo ako koordinátor národného konzorcia.
5. Ako organizácia zistí, či je oprávneným žiadateľom pre získané akreditácie?
Jedinou podmienkou je, že žiadateľ musí mať minimálne 2 roky skúseností v poskytovaní vzdelávacieho programu/ programov alebo s vykonávaním činností v danom sektore vzdelávania.
Zoznamy oprávnených vzdelávacích programov a príklady oprávnených žiadateľov sú zverejnené na stránke programu Erasmus+.
6. Musí mať žiadateľ o akreditáciu predchádzajúce skúsenosti v programe Erasmus+?
Predchádzajúce skúsenosti nie sú podmienkou, neskúseným organizáciám však odporúčame vyskúšať si najprv realizáciu mobilitného projektu prostredníctvom krátkodobého projektu KA122. Možnosti mobilít sú rovnaké v oboch typoch projektov.
7. Koľko bodov musí žiadosť o akreditáciu na Erasmus získať, aby bola úspešná?
Žiadosť musí v procese kvalitatívneho hodnotenia získať min. 70 zo 100 bodov v celkovom hodnotení a súčasne min. 50 % bodov v každom zo 4 hodnotiacich kvalitatívnych kritérií. V roku 2024 národná agentúra stanovila maximálne počty schválených akreditácií v dvoch sektoroch – v sektore školského vzdelávania schváliť maximálne 20 žiadostí a v sektore odborného vzdelávania a prípravy maximálne 15 žiadostí.
8. Čo znamená pojem „konzorcium pre mobility“?
Ak organizácia žiada o akreditáciu ako koordinátor konzorcia pre mobility, znamená to, že má záujem vytvoriť národné konzorcium z organizácií sídliacich v jednej krajine, aktívnych v danom sektore vzdelávania a spoločne s nimi pravidelne realizovať mobility a napĺňať strategické ciele konzorcia. Dôvodmi pre vytvorenie konzorcia pre mobility môže byť snaha zvýšiť kvalitu vzdelávania v určitej tematickej oblasti alebo kvalitu vzdelávania v určitom regióne a pod.
Minimálny počet členov konzorcia je 1 koordinátor + 1 členská organizácia.
9. Je možné byť akreditovanou organizáciou a zároveň členom iných konzorcií?
Áno, organizácia, ktorá je držiteľom akreditácie na Erasmus môže byť súčasne členom max. 1 konzorcia v rámci toho istého sektora vzdelávania. Ak ste koordinátor konzorcia, môžete byť členom max. 1 ďalšieho konzorcia. Tematickým zameraním by však tieto konzorciá mali byť odlišné. Platí pravidlo, že jedna organizácia v jednom sektore vzdelávania môže byť prijímateľom max. 2 grantov KA1 v rámci jednej výzvy.
10. Musí koordinátor konzorcia v žiadosti o akreditáciu definovať konkrétnych členov plánovaného konzorcia? Musí k žiadosti priložiť podpísané formuláre o pristúpení alebo súhlasné listy?
Nie. Žiadatelia o akreditáciu pre mobilitné konzorcium musia v žiadosti opísať celkový účel a plánované zloženie konzorcia, pričom všetci plánovaní členovia musia byť z tej istej krajiny ako koordinátor konzorcia. Avšak konkrétny zoznam členov konzorcia a podpísané prístupové formuláre (mandátne/súhlasné listy) sa v tejto fáze nepožadujú. Sú potrebné až pri podávaní žiadosti o grant na akreditovaný projekt KA121.
11. Kde nájdeme formulár žiadosti o akreditáciu na Erasmus?
Elektronické formuláre žiadostí s kódom KA120 pre jednotlivé sektory vzdelávania a odbornej prípravy nájdete na stránke.
Žiadosť sa vypĺňa v jednom z úradných jazykov EÚ. Odporúčame vyplniť formulár žiadosti v slovenskom jazyku.
12. Musia mať aj hostiteľské organizácie v zahraničí, kam budeme vysielať účastníkov vzdelávacích mobilít akreditovaného projektu, tiež akreditáciu?
Nie, hostiteľské organizácie v zahraničí nemusia mať pridelenú akreditáciu programu Erasmus, aby mohli prijímať zamestnancov učiacich sa na mobilitu.
13. Plán pre Erasmus, kľúčová časť žiadosti o akreditáciu, musí byť vypracovaný až do konca programového obdobia do roku 2027?
Nie. Plán pre Erasmus, ktorý je súčasťou žiadosti o akreditáciu, musí pokrývať potreby a ciele organizácie, niektoré organizácie môžu mať dlhodobejšie ciele a niektoré krátkodobejšie ciele.
Tento plán bude pravidelne aktualizovaný, aby sa zabezpečila jeho kontinuita. Preto, ak je už organizácia akreditovaná, nemusí žiadať opäť o akreditáciu alebo vytvárať nový plán: aktualizovaná verzia plánu musí však vždy vychádzať z predchádzajúceho plánu. Môže to byť z iniciatívy národnej agentúry (ak sa pôvodný plán končí) alebo z iniciatívy držiteľa akreditácie, ak sa medzičasom niečo veľmi významne zmenilo. Organizácia nemusí prerušiť realizáciu svojich aktivít počas aktualizácie plánu.
14. Ak má organizácia akreditáciu, dostane grant automaticky každý rok?
Nie, akreditované organizácie musia žiadať o konkrétny grant podaním žiadosti o grant na akreditovaný projekt KA121 zjednodušeným spôsobom v rámci aktuálnych ročných výziev na podanie žiadostí, a to v súlade so svojím Plánom pre Erasmus. O grant však nemusia žiadať každý rok.
15. Dostane akreditovaná organizácia v rámci ročnej výzvy grant v takej výške, aký požaduje na svoje mobilitné aktivity?
Môže, aj nemusí. Pridelený grant bude závisieť od niekoľkých kritérií, napr. od kvality realizácie predchádzajúcich mobilitných aktivít organizácie, podaných správ, výsledkov monitoringu, plánovaných aktivít, priorít stanovených pre daný rok, a v neposlednom rade dostupného rozpočtu v danom roku.
16. Kto môže ukončiť platnosť akreditácie?
Platnosť akreditácie môže byť ukončená kedykoľvek v závislosti od okolností:
- Akreditácia je ukončená zánikom akreditovanej organizácie,
- Národná agentúra alebo akreditovaná organizácia môžu jednostranne ukončiť platnosť akreditácie, napr. ak akreditovaná organizácia nepodala v rámci akreditácie žiadosť o financovanie v priebehu 3 po sebe nasledujúcich rokov.
Akreditácia môže byť pozastavená aj v prípade, ak akreditovaná organizácia nespĺňa podmienky a požiadavky na kvalitu stanovené vo výzve. Akreditácia môže byť odobraná aj v prípade, ak organizácia opakovane závažne poruší pravidlá programu.
KĽÚČOVÁ AKCIA 2 – PARTNERSTVÁ PRE SPOLUPRÁCU
Malé partnerstvá a kooperačné partnerstvá
1. Čo je podstatou partnerstiev pre spoluprácu?
Projekty typu “Partnerstvá pre spoluprácu” patria do Kľúčovej akcie 2 (KA2) a sú zamerané na riešenie spoločných potrieb a priorít prostredníctvom nadnárodnej spolupráce s partnerskými organizáciami, ktoré si budujú svoje kapacity a dosahujú zmeny na individuálnej aj organizačnej (prípadne sektorovej) úrovni.
Rozlišujeme 2 typy partnerstiev pre spoluprácu:
- malé partnerstvá (KA210),
- kooperačné partnerstvá (KA220).
2. V čom sú základné rozdiely medzi kooperačným partnerstvom a malým partnerstvom?
Malé partnerstvá (KA210):
- umožňujú spoluprácu min. 2 organizácií z 2 rôznych členských štátov EÚ alebo z tretích krajín pridružených k programu,
- nemajú predpísané typy oprávnených aktivít,
- majú pevne stanovený rozpočet vo výške 30 000 € alebo 60 000 €,
- trvanie projektu je stanovené na min. 6 a max. 24 mesiacov,
- je možné ich realizovať v rámci troch sektorov: školského vzdelávania, odborného vzdelávania a prípravy a vzdelávania dospelých.
Kooperačné partnerstvá (KA220):
- umožňujú spoluprácu min. 3 organizácií z 3 rôznych členských štátov EÚ alebo z tretích krajín pridružených k programu,
- v odôvodnených prípadoch môžu byť partnermi aj organizácie z tretích krajín z regiónov 1 – 3, ktoré nie sú pridružené k programu,
- model financovania pozostáva z ponuky troch celkových jednorazových platieb: 120 000 €, 250 000 € alebo 400 000 €,
- aktivity projektu musia byť rozdelené na tzv. pracovné balíky (rozlišuje sa medzi pracovným balíkom na riadenie projektu a pracovnými balíkmi určenými na realizáciu);
- pracovný balík sa vymedzuje ako súbor aktivít, ktorými sa prispieva k dosahovaniu spoločných špecifických cieľov,
- trvanie projektu je stanovené na min. 12 a max. 36 mesiacov,
- je možné ich realizovať vo všetkých sektoroch vzdelávania a odbornej prípravy.
3. Kto môže žiadať o grant na kooperačné alebo malé partnerstvá?
Žiadateľom môže byť každá relevantná organizácia zriadená v členskom štáte EÚ alebo v tretej krajine pridruženej k programu. Táto organizácia podáva žiadosť v mene všetkých organizácií zapojených do projektu, a to v národnej agentúre vo svojej krajine.
4. Aký je minimálny a maximálny počet partnerov v projektoch malých a kooperačných partnerstiev?
V prípade malých partnerstiev je minimum stanovené na 2 organizácie z 2 rôznych členských štátov EÚ a z tretích krajín pridružených k programu. Malé partnerstvo teda umožňuje aj bilaterálnu spoluprácu. Maximum nie je stanovené.
V prípade kooperačných partnerstiev je minimum stanovené na 3 organizácie z 3 rôznych členských štátov EÚ a z tretích krajín pridružených k programu. Maximum nie je stanovené.
5. Dozvedeli sme sa, že malé partnerstvo je vhodné pre začínajúce alebo menej skúsené organizácie. Čo to konkrétne znamená?
Definície sa nachádzajú v Sprievodcovi programom v časti D – Slovník pojmov:
- Začínajúca organizácia je každá organizácia alebo inštitúcia, ktorá v minulosti nedostala podporu v rámci daného typu akcie v tomto alebo predchádzajúceho programe, a to ani ako koordinátor, ani ako partner.
- Žiadateľ, ktorý podáva žiadosť prvýkrát je každá organizácia alebo inštitúcia, ktorá v posledných siedmich rokoch nedostala podporu v postavení koordinátora (žiadateľa) projektu v rámci daného typu akcie v tomto alebo predchádzajúcom programe.
- Menej skúsená organizácia je každá organizácia alebo inštitúcia, ktorá nedostala podporu v rámci daného typu akcie v tomto alebo predchádzajúcom programe, viac než dvakrát za posledných sedem rokov. Táto kategória v sebe zahŕňa kategóriu žiadateľa, ktorý podáva žiadosť prvýkrát, ako sa vymedzuje v predchádzajúcom texte.
6. Čo znamená termín pridružený partner?
Kooperačné partnerstvá môžu zapájať aj partnerov z verejného alebo súkromného sektora, ktorí sa podieľajú na realizácii konkrétnych projektových úloh/aktivít alebo podporujú šírenie a udržateľnosť projektu. V rámci projektu Erasmus+ sa takíto partneri nazývajú „pridružení partneri“. Z hľadiska oprávnenosti a správy zmlúv sa nepovažujú za partnerov projektu a nezískavajú žiadne finančné prostriedky z programu v rámci projektu. Na účely pochopenia ich úlohy v rámci partnerstva a získania celkového prehľadu o návrhu je však potrebné v návrhu projektu jednoznačne opísať ich zapojenie do projektu a rôznych aktivít.
7. Musia byť v žiadosti o grant identifikované všetky organizácie zapojené do projektu?
Áno. Všetky organizácie musia byť v žiadosti uvedené a musia mať identifikačné číslo OID.
8. Čo sú európske priority uvedené v Sprievodcovi programom a európske priority v národnom kontexte zverejnené na stránke programu?
Európske priority sú definované v Sprievodcovi programom na str. 227 – 234. Ide o spoločné priority, ktoré každoročne stanovuje Európska komisia a ktoré je potrebné prostredníctvom projektu napĺňať. Organizácie tvoriace partnerstvo si musia v štádiu podávania žiadosti zvoliť min. 1 a/alebo max. 3 priority, ktoré zodpovedajú ich potrebám a cieľom projektu, ktorý spoločne pripravujú.
Európske priority v národnom kontexte pre všetky oblasti vzdelávania a odbornej prípravy pre Výzvu 2025 sú:
- Inklúzia a rozmanitosť
- Životné prostredie a boj proti zmene klímy
Okrem týchto horizontálnych priorít sú stanovené aj priority pre jednotlivé sektory oblasti vzdelávania a odbornej prípravy. V roku 2025 budú preto obzvlášť vítané projekty, ktoré sa budú zameriavať na ich napĺňanie. Viac informácií nájdete na webovej stránke.
9. Musí byť moja žiadosť jednoznačne naviazaná na niektorú z európskych priorít?
Áno. Žiadosť o grant v Kľúčovej akcii 2 – Partnerstvá pre spoluprácu musí byť jednoznačne naviazaná aspoň na jednu horizontálnu a/alebo jednu sektorovú prioritu (osobitnú prioritu v sektore ŠV, OVP, VŠ, VD), a to v kooperačných, ako aj v malých partnerstvách. Ak žiadosť nenapĺňa ani jednu prioritu, nemôže byť schválená.
10. Vzdelávanie dospelých je v programe Erasmus+ súčasťou 2 sektorov: sektora vzdelávania dospelých aj sektora odborného vzdelávania a prípravy. Ako môžeme zistiť, kam patrí vzdelávanie dospelých, ktoré poskytuje naša škola / organizácia?
Sprievodca programom definuje v časti D – Slovník pojmov na str. 448 – 449 tieto pojmy podrobne. V princípe možno povedať, že v oboch sektoroch ide o vzdelávanie dospelej osoby, ktorá už neabsolvuje počiatočné vzdelávanie či odbornú prípravu, pričom:
- v sektore odborného vzdelávania a prípravy ide o vzdelávanie, ktoré je zamerané na získavanie vedomostí, odborných znalostí, zručností a kompetencií požadovaných v konkrétnych povolaniach,
- v sektore vzdelávania dospelých ide o vzdelávanie iné ako odborné, ktoré môže byť formálnej, informálnej alebo neformálnej povahy.
11. Môže naša organizácia podať k tomu istému termínu na podanie žiadostí žiadosť o kooperačné partnerstvo a zároveň aj žiadosť o malé partnerstvo?
Áno, môže, za predpokladu, že ide o podstatne odlišné žiadosti (odlišné ciele, aktivity, výsledky, partnerstvo) a vaša organizácia má dostatočnú prevádzkovú kapacitu na ich realizáciu.
12. Môže naša organizácia podať žiadosť o kooperačné alebo malé partnerstvo a zároveň byť partnerom v inom projekte?
Áno, môže, za predpokladu, že:
- ide o podstatne odlišné žiadosti (odlišné ciele, aktivity, výsledky, partnerstvo),
- vaša organizácia má dostatočné prevádzkové a ľudské zdroje na účasť vo všetkých uvedených projektoch.
Upozornenie: v každom type partnerstva to isté konzorcium partnerov môže podať v stanovenom termíne iba jednu žiadosť a len jednej národnej agentúre.
13. Aké sú limity na počty žiadostí v rámci jednej výzvy?
V rámci jednej výzvy môže organizácia podať iba jednu žiadosť o grant na projekt malých partnerstiev.
Zároveň pre malé aj kooperačné partnerstvá platí, že v rámci jednej výzvy nemôže byť organizácia zapojená do viac ako 5 žiadostí (s výnimkou sektoru vysokoškolského vzdelávania), či už ako žiadateľ alebo ako partner.
14. Naša organizácia bola zriadená iba minulý rok, môžeme si podať žiadosť o KA2?
Je to možné iba v prípade malých partnerstiev. V prípade kooperačných partnerstiev platí, že žiadateľská organizácia musí byť zriadená najmenej dva roky pred termínom podania žiadosti.
15. Aké aktivity môžeme financovať v kooperačnom partnerstve?
Sprievodca programom nedefinuje konkrétne projektové aktivity. Tie si naplánujú partneri spoločne tak, aby naplnili ciele svojho projektu a rešpektovali celkovú výšku rozpočtu projektu. Žiadatelia musia aktivity projektu rozdeliť na tzv. pracovné balíky. Pracovný balík sa vymedzuje ako súbor aktivít, ktorými sa prispieva k dosahovaniu spoločných špecifických cieľov. V opise projektu sa musí rozlišovať medzi pracovným balíkom na riadenie projektu a pracovnými balíkmi určenými na realizáciu.
Žiadateľom sa odporúča rozdeliť svoje projekty najviac na päť pracovných balíkov vrátane jedného balíka venovaného riadeniu projektov. Pracovný balík riadenia projektu je určený pre horizontálne aktivity, ktoré sú potrebné na realizáciu projektu, ako je monitorovanie, koordinácia, komunikácia, hodnotenie a riadenie rizík. Na riadenie projektu sa vyčlení najviac 20 % z celkovej jednorazovej sumy.
16. Aké aktivity môžeme realizovať v malom partnerstve?
Sprievodca programom nedefinuje konkrétne projektové aktivity. Tie si naplánujú partneri spoločne tak, aby naplnili ciele svojho projektu a rešpektovali celkovú výšku rozpočtu projektu. Organizácie si môžu flexibilne vybrať najlepšiu kombináciu tradičných aj kreatívnejších a inovačných aktivít, ktorou sa prispieva k dosahovaniu cieľov projektu z hľadiska jeho rozsahu a úmerne ku kapacitám partnerstva.
V malom partnerstve je možné realizovať tieto aktivity:
- riadenie projektu: aktivity potrebné na zabezpečenie primeraného plánovania projektu, jeho realizácie a uskutočňovania nadväzujúcich opatrení, ako aj bezproblémovej a efektívnej spolupráce medzi partnermi projektu (organizačné a administratívne úlohy, virtuálne stretnutia partnerov, príprava komunikačných materiálov, príprava a nadväzujúce opatrenia v súvislosti s účastníkmi aktivít atď.),
- aktivity realizácie: podujatia zamerané na vytváranie sietí, stretnutia, pracovné semináre na výmenu postupov a vypracúvanie výsledkov; tieto aktivity môžu obsahovať aj účasť zamestnancov a učiacich sa (za predpokladu, že sa ich účasťou prispieva k dosahovaniu cieľov projektu),
- aktivity výmeny a propagácie informácií: organizácia konferencií, stretnutí, podujatí zameraných na výmenu, vysvetľovanie a propagácia výsledkov projektu, ktoré môžu mať podobu hmatateľných výsledkov, záverov, osvedčených postupov atď.
17. Je v rámci Výzvy 2025 pre malé a kooperačné partnerstvá stanovený len jeden termín na podanie žiadostí?
V prípade malých a kooperačných partnerstiev je stanovený prvý termín na 5. marca do 12:00:00 hod. (poludnie bruselského času); druhý dodatočný termín – 1. októbra do 12:00:00 hod. (poludnie bruselského času) je možný len v prípade dostupnosti voľných finančných prostriedkov.
1. Aký je termín na podanie žiadosti o grant pre KA122 vo výzve 2025?
Termín pre podanie žiadosti o grant na krátkodobé projekty mobility učiacich sa a zamestnancov sektore odborného vzdelávania a prípravy je 19. február 2025 12:00 hod. (poludnie bruselského času). Je to termín pre prvé kolo výzvy. Národná agentúra môže rozhodnúť o poskytnutí druhého termínu (druhé kolo výzvy). V takom prípade národná agentúra informuje žiadateľov na svojom webovom sídle.
Žiadosti sa podávajú národnej agentúre krajiny, v ktorej má príslušný žiadateľ sídlo.
2. Akú dokumentáciu si máme naštudovať, ak chceme podať žiadosť o grant pre KA122 vo výzve 2025?
Dokumentácia k výzve 2025 je zverejnená na webovej stránke – https://www.erasmusplus.sk/dokumenty/#1732193370350-80c9e2ce-3c73.
Osobitne odporúčame oboznámiť sa týmito dokumentami:
- Sprievodca programom (SK verzia – Mobilita učiacich sa a zamestnancov v sektore odborného vzdelávania a prípravy str. 82 – 104)
- Zoznam oprávnených organizácií v sektore odborného vzdelávania a prípravy
- Sadzby grantov – odborné vzdelávanie a príprava: krátkodobé projekty
- Štandardy kvality programu Erasmus pre projekty mobility vo VD/OVP/ŠV
- Štandardy kvality pre kurzy v kľúčovej akcii KA1
3. Žiadosť o grant na krátkodobý projekt mobility sa môže podať len 3-krát za 5 rokov aj v prípade neúspechu?
Za obdobie piatich po sebe idúcich rokov môžete získať maximálne 3 granty na krátkodobý projekt mobility učiacich sa a zamestnancov. Neschválené žiadosti v rámci aktuálneho programového obdobia ani granty získané v rokoch 2014 – 2020 sa do tohto obmedzenia nezapočítavajú.
4. Môžeme do jedného projektu plánovať aktivity pre žiakov aj učiteľov?
Áno, do jedného projektu plánujete všetky mobilitné aktivity. Do projektu môžete zahrnúť maximálne 30 účastníkov. Do tohto počtu sa nezarátavajú sprevádzajúce osoby a osoby na prípravných návštevách.
5. Musím v čase podávania žiadosti konkretizovať všetky prijímajúce (hostiteľské) organizácie?
Nie, nie je to potrebné. Pokiaľ už máte prijímajúce/hostiteľské organizácie vybrané, odporúčame ich v žiadosti uviesť.
6. Môže škola poslať na dva rozličné kurzy toho istého zamestnanca?
Nie, ten istý zamestnanec môže v rámci jedného projektu absolvovať len 1 kurz.
7. Chceli by sme ísť siedmi kolegovia na rovnaký kurz v zahraničí. Je to v projekte možné?
Nie, na rovnaký kurz môžu vycestovať maximálne 3 osoby z tej istej vysielajúcej organizácie.
Z hľadiska maximalizácie prínosov projektu je vhodnejšie si vybrať rozdielne kurzy. Získané vedomosti by mali účastníci navzájom zdieľať v učiteľskom zbore a aplikovať v praxi. Ďalšou možnosťou je prizvať zo zahraničia k vám do školy experta na určitú problematiku – školiteľa, učiteľa, odborníka na politiky alebo iného kvalifikovaného odborníka zo zahraničia, ktorý môže pomôcť zlepšiť výučbu a vzdelávanie na vašej škole. Je to efektívnejšie, pretože expert môže zdieľať svoje vedomosti s celým učiteľským zborom, a tak vaši 7 kolegovia nemusia za ním cestovať do zahraničia na jeden kurz.
8. Môžeme ísť na kurz do Portugalska, ktorý organizuje český poskytovateľ kurzov?
Nie, mobilitné aktivity sa musia konať v krajine, v ktorej je prijímajúca organizácia legálne zriadená.
9. Môže ísť zamestnanec školy na kurz alebo pozorovanie pri práci a zároveň byť ako sprevádzajúca osoba mobility žiakov v tom istom termíne?
Ak idú zamestnanci na kurz alebo pozorovanie pri práci, prípadne inú aktivitu určenú pre zamestnancov, neodporúčame aby súčasne boli aj sprevádzajúcimi osobami. Vo formulári žiadosti je potrebné mobility zamestnancov uviesť ako samostatnú mobilitnú aktivitu.
10. Koľko sprevádzajúcich osôb je potrebné vziať na mobilitu žiakov?
Škola by sa mala riadiť svojou internou smernicou. Obvykle sa odporúča 1 sprevádzajúca osoba na 10 žiakov. Vyšší počet sprevádzajúcich osôb je potrebné zdôvodniť, napr. účastníci s nedostatkom príležitostí, tak môžu vyžadovať väčšiu pozornosť, podporu a dohľad.
Sprevádzajúce osoby musia byť prítomné pri skupinových mobilitách učiacich sa v OVP, kde sa okrem sprevádzania účastníkov aj aktívne podieľajú na ich vzdelávaní.
11. Kto sú čerství absolventi?
Čerství absolventi musia absolvovať mobilitu do 12 mesiacov od ukončenia štúdia.
12. Môžeme poslať žiaka odboru spev na kurz talianskeho jazyka?
Nie, žiaci sa v rámci krátkodobých mobilitných projektov (KA122) nemôžu zúčastniť kurzov.
13. Kedy máme nárok žiadať o jazykovú podporu na účastníkov mobilít?
Na zlepšenie znalosti jazyka používaného počas mobility v zahraničí je k dispozícii pre všetkých účastníkov bezplatná online jazyková podpora (OLS). Príspevok na jazykovú podporu sa poskytuje, ak si účastník potrebuje zlepšiť znalosť daného jazyka a tento nie je v OLS dostupný alebo nie je dostupná požadovaná jazyková úroveň. Jazykovú podporu je možné využiť iba pre niektoré typy mobilitných aktivít. Špecifické podmienky platia pre účastníkov s nedostatkom príležitostí a účastníkov ErasmusPro mobilít.
14. Môžeme realizovať prípravnú návštevu ešte pred podaním projektovej žiadosti, resp. pred začiatkom projektu?
Na prípravnú návštevu môžete vycestovať až v oprávnenom období, tzn. až po začiatku projektu. Cieľom prípravnej návštevy je lepšia príprava mobility učiacich sa alebo zamestnancov, okrem kurzov a odbornej prípravy zamestnancov. Prípravná návšteva musí byť zdôvodnená a slúžiť na zlepšenie inkluzívnosti, rozsahu a kvality mobilitnej aktivity. Prípravná návšteva je vhodná napr. pri príprave mobilít s dlhším trvaním alebo mobility účastníka s nedostatkom príležitostí, alebo pokiaľ plánujete vyslať účastníkov do novej hostiteľskej organizácie. Do vybranej hostiteľskej organizácie je možné zorganizovať len jednu prípravnú návštevu.
15. Je nejaký limit počtu dní, ako dlho sa môže prípravná návšteva konať?
Limit na počet dní nie je stanovený. Ste limitovaní len počtom osôb (3 osoby na jednu prípravnú návštevu do jednej hostiteľskej organizácie).
16. Môžeme sa stať členom akreditovaného konzorcia a zároveň požiadať o grant na krátkodobý projekt KA122?
Áno, jedna organizácia môže získať 1 grant na krátkodobý projekt mobility učiacich sa a zamestnancov v sektore odborného vzdelávania a prípravy (KA122) a 1 grant ako člen akreditovaného národného konzorcia (KA121).
17. Aké prílohy musím doložiť k žiadosti o grant?
Ku žiadosti o grant prikladáte čestné vyhlásenie podpísané štatutárnym zástupcom, ktoré si vygenerujete zo systému, kde podávate žiadosť o grant. Ďalej prikladáte zmluvu s platenou podpornou organizáciou (pokiaľ je v štádiu podania žiadosti identifikovaná). Vzor takejto zmluvy nájdete na našej webovej stránke.
18. Chceme pokračovať v projektoch výmenných partnerstiev (KA229), ktoré boli dostupné v minulom programovom období. Ktorý typ projektu máme zvoliť? Máme si podať žiadosť cez Malé partnerstvá KA210 alebo žiadosť o Krátkodobý projekt mobility učiacich sa a zamestnancov KA122?
Na realizáciu mobilít sú určené krátkodobé projekty mobility učiacich sa a zamestnancov KA122. Na realizáciu mobilít žiakov a zamestnancov sú určené akcie KA1 (KA121, KA122). Každá škola, ak chce vysielať žiakov do inej školy/podniku/organizácie v zahraničí, musí podať žiadosť o grant v národnej agentúre vo svojej krajine. Ak sú obe žiadosti schválené je možné realizovať plánované mobilitné aktivity recipročne. Projekty KA2 (KA210) nie sú primárne mobilitné a ich očakávaný výsledok je nadviazať spoluprácu so zahraničnými organizáciami a spoločne riešiť vzdelávacie a systémové problémy, pričom riešenia a výsledky by nemali byť osožné iba pre zapojené organizácie, ale aj pre vzdelávací systém daného sektora. Mobility v tomto type projektov nie sú ich podstatou – môžu slúžiť len ako prostriedok na naplnenie cieľov.
Akreditované projekty – KA121
1. Akým spôsobom budeme vyúčtovávať grant KA121, keď v žiadosti neuvádzame cieľové krajiny mobilít?
Udelený grant je odhadom celkového rozpočtu, ktorý budete potrebovať na zrealizovanie schváleného počtu a typu mobilít. Cieľové krajiny konkrétnych mobilít si zvolíte až po udelení grantu, a to v súlade so svojím plánom pre Erasmus.
2. Máme pripomienky hodnotiteľov k nášmu plánu pre Erasmus zapracovať do žiadosti o grant KA121?
Vo formulári žiadosti o grant KA121 nie je možné urobiť zmeny plánu pre Erasmus. Táto aktualizácia prebehne neskôr a národná agentúra vás k nej vyzve. Pripomienkami hodnotiteľov sa však musíte riadiť už pri vypĺňaní žiadosti o grant KA121, t. j. pri plánovaní počtov a typov mobilít, a následne pri realizácii projektu v prvom roku.
3. O koľko môžem v žiadosti KA121 zvýšiť/znížiť počet účastníkov oproti žiadosti o akreditáciu?
Počet účastníkov môžete navýšiť/znížiť, ako to potrebujete, ak to náležite zdôvodníte. Musíte však mobilitami napĺňať plán pre Erasmus. Limit pre počet účastníkov v žiadosti KA121 nie je.
4. Môžeme zmeniť typy mobilitných aktivít oproti tomu, ako sme ich plánovali v žiadosti o akreditáciu?
Typy mobilitných aktivít môžete v žiadosti KA121 zmeniť, ako to potrebujete, ak to náležite zdôvodníte. Musíte však týmito mobilitami napĺňať plán pre Erasmus.
5. Ak tento rok nepožiadame o akreditovaný projekt KA121, nestratíme akreditáciu?
Nie, žiadosť o grant KA121 nie je povinná, ale odporúčaná, aby ste využili všetky výhody akreditácie.
Akreditáciu by ste mohli stratiť, ak by ste o grant KA121 nepožiadali v priebehu troch po sebe nasledujúcich rokov.
6. Ak naplánujeme aktivity žiadosti o grant KA121 na 15 mesiacov, ale počas realizácie projektu zistím, že by sme chceli zrealizovať ešte ďalšie aktivity, alebo chcem trvanie predĺžiť, je to možné?
Po 12 mesiacoch od začiatku trvania projektu vás národná agentúra osloví a navrhne vám príp. možné úpravy v projekte. Budete nás informovať, či zažiadate o niektorú možnosť zmeny (napr. predĺženie projektu na 24 mesiacov) alebo či budete pokračovať bez zmeny. Žiadosť o predĺženie projektu je možné spojiť so žiadosťou o navýšenie grantu na nové mobility. Dofinancovanie pôvodných mobilít nie je možné. V nevyhnutnom prípade môžete požiadať dokonca aj o zníženie pôvodne udeleného grantu.
7. Môžeme sa stať členom akreditovaného národného konzorcia, ak máme vlastnú akreditáciu?
Áno, jedna organizácia môže získať až 2 granty v KA1 v jednom sektore v rámci jednej výzvy: 1 grant na akreditovaný projekt KA121 + 1 grant ako člen akreditovaného národného konzorcia.
8. Môže sa organizácia, ktorá získala akreditáciu zároveň uchádzať o grant na krátkodobý (neakreditovaný) projekt?
NIE. Akreditovaná organizácia nemôže žiadať o grant na neakreditovaný projekt v tom istom sektore vzdelávania, v ktorom získala akreditáciu. Avšak, ak má v čase získania akreditácie už bežiaci neakreditovaný projekt KA122 v tom istom sektore vzdelávania, projekt môže pokračovať a byť ukončený v pôvodne plánovanom termíne.
ÁNO, ak ponúka vzdelávacie programy vo viacerých sektoroch vzdelávania. Ak má organizácia akreditáciu v jednom sektore vzdelávania, môže požiadať o grant na neakreditovaný projekt KA122 v inom sektore vzdelávania.
9. Dostane akreditovaná organizácia v rámci ročnej výzvy grant v takej výške, akú požaduje na svoje aktivity?
Môže, aj nemusí. Pridelený grant bude závisieť od niekoľkých kritérií, napr. od kvality realizácie aktivít organizácie v predchádzajúcich projektoch, podaných správ, výsledkov monitorovania projektu, plánovaných aktivít, priorít stanovených pre daný rok, dostupného rozpočtu v danom roku atď.
Zároveň vám udelený grant môže prekročiť, alebo aj nedosiahnuť výšku nákladov na už konkrétne mobility. Grant sa totižto udeľuje na dosiahnutie cieľov vášho plánu pre Erasmus. Na základe vami uvedených počtov a typov mobilít sa grant vyráta prostredníctvom priemerných sadzieb za cestovné a individuálnu podporu. Odporúčame vám vykonať kalkuláciu nákladov na konkrétne mobility a v prípade rozdielov upravovať počty (účastníkov a dní), aby ste grant v maximálnej miere využili.
10. Kto je účastník s nedostatkom príležitostí? Ako ich máme dokladovať? Máme do NA zaslať zoznam s menami?
Účastníci s nedostatkom príležitostí sú podľa Sprievodcu programom osoby, ktoré z ekonomických, sociálnych, kultúrnych, geografických alebo zdravotných príčin, z dôvodu migrantského pôvodu alebo z dôvodov ako zdravotné postihnutie či ťažkosti vo vzdelávaní, ako aj z iných dôvodov vrátane takých, ktoré môžu spôsobovať diskrimináciu podľa článku 21 Charty základných práv Európskej únie, čelia prekážkam, ktoré im bránia v účinnom prístupe k príležitostiam v rámci programu. Viac je v dokumente Metodika-OVPaSV, ktorý špecifikuje aj požadované podporné dokumenty. Do NA nezasielate mená osôb s nedostatkom príležitostí kvôli GDPR, ukladáte si ich spolu s dokladmi v projektovom spise.
11. Sme akreditovaná organizácia. Je možné si doplniť v projekte cieľ alebo ak nie, kedy si môžeme v rámci nášho Plánu pre Erasmus dopĺňať ciele?
Na úpravu cieľov a Plánu pre Erasmus vás včas vyzveme. Zatiaľ si tieto ciele revidujte – nastavte – interne. S aktivitami, ktoré sa vzťahujú k ich naplneniu však môžete počítať už teraz, resp. si ich už teraz môžete plánovať do vašej ďalšej žiadosti KA121.
12. Máme akreditáciu a zároveň sme si podali žiadosť o grant, ktorý zatiaľ nie je vyhodnotený. Môžeme si rezervovať účasť na kurze alebo cestovné lístky ešte predtým, ako nám bude schválený grant?
NA odporúča žiadateľom, aby si zabezpečovali cestovné lístky, resp. realizovali platby súvisiace s organizáciou budúcich mobilít až po tom, keď majú v rukách list o udelení grantu. Samotný dekrét o udelení akreditácie nestačí. Na základe výšky grantu totiž vidia, koľko mobilít z neho dokážu zrealizovať. Pri výpočte grantu sa ráta s priemernými sadzbami za cestovné a individuálnu podporu. Taktiež odporúčame urobiť si vopred kalkuláciu nákladov na základe sadzieb a priebežne si kontrolovať stav vynaložených nákladov z grantu. Pred-registráciu na kurz si účastníci môžu spraviť už vopred.
Akreditácia na Erasmus – KA120
1. Čo je to akreditácia na Erasmus?
Akreditácia je zárukou, že jej držiteľ môže žiadať o financie (grant) každý rok zjednodušenou formou a má garanciu, že určitú sumu grantu dostane k dispozícii. Akreditácia v podstate predstavuje „permanentku“ do programu (2021-2027).
O akreditáciu nemôžu žiadať jednotlivci, iba organizácie. Integrálnou súčasťou žiadosti o akreditáciu je Plán pre Erasmus, ktorým si stanovujete systémovosť a plánovitosť plánovaných mobilít počas celého obdobia pridelenej akreditácie (vysvetlené nižšie).
2. Ak sme neboli úspešní v žiadosti o akreditáciu, môžeme žiadať aj v ďalších rokoch?
Áno. Výzva na podanie žiadostí o akreditáciu je vyhlasovaná na ročnej báze ako súčasť všeobecnej výzvy programu Erasmus+. Ak už organizácia má udelenú akreditáciu, nie je potrebné žiadať o ďalšiu.
3. Aký je rozdiel medzi akreditovaným projektom KA121 (po získaní akreditácie) a krátkodobým (neakreditovaným) projektom KA122?
Organizácia si môže vybrať:
- či chce mobility realizovať jednorazovo – na čo slúži krátkodobý projekt KA122 ako typ menšieho formátu projektu s limitovaným trvaním a obmedzeným počtom mobilít, pre menej skúsené organizácie alebo
- či plánuje pomocou programu dlhodobo napĺňať strategické ciele organizácie a pravidelne organizovať mobility – na čo slúži akreditácia, ktorá držiteľovi garantuje každoročné pridelenie grantu pre mobility prostredníctvom žiadosti o grant na akreditovaný projekt KA121.
Typy mobilít, ktoré je možné realizovať, sú v oboch typoch projektov rovnaké.
Konzorcium pre mobility (vysvetlené nižšie) môže realizovať iba akreditovaný projekt, keďže krátkodobé projekty (KA122) sú otvorené iba pre individuálne organizácie.
4. Koľko akreditácií môže získať jedna organizácia?
1 sektor vzdelávania a odbornej prípravy = 1 akreditácia
Znamená to, že jedna organizácia môže získať len jednu akreditáciu v programe Erasmus+ v jednom sektore vzdelávania a odbornej prípravy (sektor školského vzdelávania, sektor odborného vzdelávania a prípravy alebo sektor vzdelávania dospelých). Ak je organizácia oprávneným žiadateľom vo viacerých sektoroch vzdelávania a odbornej prípravy, môže žiadať o akreditáciu v každom z nich. Žiadateľ si musí zvoliť, či požiada o akreditáciu ako individuálny žiadateľ alebo ako koordinátor národného konzorcia.
5. Ako organizácia zistí, či je oprávneným žiadateľom pre získané akreditácie?
Jedinou podmienkou je, že žiadateľ musí mať minimálne 2 roky skúseností v poskytovaní vzdelávacieho programu/ programov alebo s vykonávaním činností v danom sektore vzdelávania.
Zoznamy oprávnených vzdelávacích programov a príklady oprávnených žiadateľov sú zverejnené na stránke programu Erasmus+.
6. Musí mať žiadateľ o akreditáciu predchádzajúce skúsenosti v programe Erasmus+?
Predchádzajúce skúsenosti nie sú podmienkou, neskúseným organizáciám však odporúčame vyskúšať si najprv realizáciu mobilitného projektu prostredníctvom krátkodobého projektu KA122. Možnosti mobilít sú rovnaké v oboch typoch projektov.
7. Koľko bodov musí žiadosť o akreditáciu na Erasmus získať, aby bola úspešná?
Žiadosť musí v procese kvalitatívneho hodnotenia získať min. 70 zo 100 bodov v celkovom hodnotení a súčasne min. 50 % bodov v každom zo 4 hodnotiacich kvalitatívnych kritérií. V roku 2024 národná agentúra stanovila maximálne počty schválených akreditácií v dvoch sektoroch – v sektore školského vzdelávania schváliť maximálne 20 žiadostí a v sektore odborného vzdelávania a prípravy maximálne 15 žiadostí.
8. Čo znamená pojem „konzorcium pre mobility“?
Ak organizácia žiada o akreditáciu ako koordinátor konzorcia pre mobility, znamená to, že má záujem vytvoriť národné konzorcium z organizácií sídliacich v jednej krajine, aktívnych v danom sektore vzdelávania a spoločne s nimi pravidelne realizovať mobility a napĺňať strategické ciele konzorcia. Dôvodmi pre vytvorenie konzorcia pre mobility môže byť snaha zvýšiť kvalitu vzdelávania v určitej tematickej oblasti alebo kvalitu vzdelávania v určitom regióne a pod.
Minimálny počet členov konzorcia je 1 koordinátor + 1 členská organizácia.
9. Je možné byť akreditovanou organizáciou a zároveň členom iných konzorcií?
Áno, organizácia, ktorá je držiteľom akreditácie na Erasmus môže byť súčasne členom max. 1 konzorcia v rámci toho istého sektora vzdelávania. Ak ste koordinátor konzorcia, môžete byť členom max. 1 ďalšieho konzorcia. Tematickým zameraním by však tieto konzorciá mali byť odlišné. Platí pravidlo, že jedna organizácia v jednom sektore vzdelávania môže byť prijímateľom max. 2 grantov KA1 v rámci jednej výzvy.
10. Musí koordinátor konzorcia v žiadosti o akreditáciu definovať konkrétnych členov plánovaného konzorcia? Musí k žiadosti priložiť podpísané formuláre o pristúpení alebo súhlasné listy?
Nie. Žiadatelia o akreditáciu pre mobilitné konzorcium musia v žiadosti opísať celkový účel a plánované zloženie konzorcia, pričom všetci plánovaní členovia musia byť z tej istej krajiny ako koordinátor konzorcia. Avšak konkrétny zoznam členov konzorcia a podpísané prístupové formuláre (mandátne/súhlasné listy) sa v tejto fáze nepožadujú. Sú potrebné až pri podávaní žiadosti o grant na akreditovaný projekt KA121.
11. Kde nájdeme formulár žiadosti o akreditáciu na Erasmus?
Elektronické formuláre žiadostí s kódom KA120 pre jednotlivé sektory vzdelávania a odbornej prípravy nájdete na stránke.
Žiadosť sa vypĺňa v jednom z úradných jazykov EÚ. Odporúčame vyplniť formulár žiadosti v slovenskom jazyku.
12. Musia mať aj hostiteľské organizácie v zahraničí, kam budeme vysielať účastníkov vzdelávacích mobilít akreditovaného projektu, tiež akreditáciu?
Nie, hostiteľské organizácie v zahraničí nemusia mať pridelenú akreditáciu programu Erasmus, aby mohli prijímať zamestnancov učiacich sa na mobilitu.
13. Plán pre Erasmus, kľúčová časť žiadosti o akreditáciu, musí byť vypracovaný až do konca programového obdobia do roku 2027?
Nie. Plán pre Erasmus, ktorý je súčasťou žiadosti o akreditáciu, musí pokrývať potreby a ciele organizácie, niektoré organizácie môžu mať dlhodobejšie ciele a niektoré krátkodobejšie ciele.
Tento plán bude pravidelne aktualizovaný, aby sa zabezpečila jeho kontinuita. Preto, ak je už organizácia akreditovaná, nemusí žiadať opäť o akreditáciu alebo vytvárať nový plán: aktualizovaná verzia plánu musí však vždy vychádzať z predchádzajúceho plánu. Môže to byť z iniciatívy národnej agentúry (ak sa pôvodný plán končí) alebo z iniciatívy držiteľa akreditácie, ak sa medzičasom niečo veľmi významne zmenilo. Organizácia nemusí prerušiť realizáciu svojich aktivít počas aktualizácie plánu.
14. Ak má organizácia akreditáciu, dostane grant automaticky každý rok?
Nie, akreditované organizácie musia žiadať o konkrétny grant podaním žiadosti o grant na akreditovaný projekt KA121 zjednodušeným spôsobom v rámci aktuálnych ročných výziev na podanie žiadostí, a to v súlade so svojím Plánom pre Erasmus. O grant však nemusia žiadať každý rok.
15. Dostane akreditovaná organizácia v rámci ročnej výzvy grant v takej výške, aký požaduje na svoje mobilitné aktivity?
Môže, aj nemusí. Pridelený grant bude závisieť od niekoľkých kritérií, napr. od kvality realizácie predchádzajúcich mobilitných aktivít organizácie, podaných správ, výsledkov monitoringu, plánovaných aktivít, priorít stanovených pre daný rok, a v neposlednom rade dostupného rozpočtu v danom roku.
16. Kto môže ukončiť platnosť akreditácie?
Platnosť akreditácie môže byť ukončená kedykoľvek v závislosti od okolností:
- Akreditácia je ukončená zánikom akreditovanej organizácie,
- Národná agentúra alebo akreditovaná organizácia môžu jednostranne ukončiť platnosť akreditácie, napr. ak akreditovaná organizácia nepodala v rámci akreditácie žiadosť o financovanie v priebehu 3 po sebe nasledujúcich rokov.
Akreditácia môže byť pozastavená aj v prípade, ak akreditovaná organizácia nespĺňa podmienky a požiadavky na kvalitu stanovené vo výzve. Akreditácia môže byť odobraná aj v prípade, ak organizácia opakovane závažne poruší pravidlá programu.
KĽÚČOVÁ AKCIA 2 – PARTNERSTVÁ PRE SPOLUPRÁCU
Malé partnerstvá a kooperačné partnerstvá
1. Čo je podstatou partnerstiev pre spoluprácu?
Projekty typu “Partnerstvá pre spoluprácu” patria do Kľúčovej akcie 2 (KA2) a sú zamerané na riešenie spoločných potrieb a priorít prostredníctvom nadnárodnej spolupráce s partnerskými organizáciami, ktoré si budujú svoje kapacity a dosahujú zmeny na individuálnej aj organizačnej (prípadne sektorovej) úrovni.
Rozlišujeme 2 typy partnerstiev pre spoluprácu:
- malé partnerstvá (KA210),
- kooperačné partnerstvá (KA220).
2. V čom sú základné rozdiely medzi kooperačným partnerstvom a malým partnerstvom?
Malé partnerstvá (KA210):
- umožňujú spoluprácu min. 2 organizácií z 2 rôznych členských štátov EÚ alebo z tretích krajín pridružených k programu,
- nemajú predpísané typy oprávnených aktivít,
- majú pevne stanovený rozpočet vo výške 30 000 € alebo 60 000 €,
- trvanie projektu je stanovené na min. 6 a max. 24 mesiacov,
- je možné ich realizovať v rámci troch sektorov: školského vzdelávania, odborného vzdelávania a prípravy a vzdelávania dospelých.
Kooperačné partnerstvá (KA220):
- umožňujú spoluprácu min. 3 organizácií z 3 rôznych členských štátov EÚ alebo z tretích krajín pridružených k programu,
- v odôvodnených prípadoch môžu byť partnermi aj organizácie z tretích krajín z regiónov 1 – 3, ktoré nie sú pridružené k programu,
- model financovania pozostáva z ponuky troch celkových jednorazových platieb: 120 000 €, 250 000 € alebo 400 000 €,
- aktivity projektu musia byť rozdelené na tzv. pracovné balíky (rozlišuje sa medzi pracovným balíkom na riadenie projektu a pracovnými balíkmi určenými na realizáciu);
- pracovný balík sa vymedzuje ako súbor aktivít, ktorými sa prispieva k dosahovaniu spoločných špecifických cieľov,
- trvanie projektu je stanovené na min. 12 a max. 36 mesiacov,
- je možné ich realizovať vo všetkých sektoroch vzdelávania a odbornej prípravy.
3. Kto môže žiadať o grant na kooperačné alebo malé partnerstvá?
Žiadateľom môže byť každá relevantná organizácia zriadená v členskom štáte EÚ alebo v tretej krajine pridruženej k programu. Táto organizácia podáva žiadosť v mene všetkých organizácií zapojených do projektu, a to v národnej agentúre vo svojej krajine.
4. Aký je minimálny a maximálny počet partnerov v projektoch malých a kooperačných partnerstiev?
V prípade malých partnerstiev je minimum stanovené na 2 organizácie z 2 rôznych členských štátov EÚ a z tretích krajín pridružených k programu. Malé partnerstvo teda umožňuje aj bilaterálnu spoluprácu. Maximum nie je stanovené.
V prípade kooperačných partnerstiev je minimum stanovené na 3 organizácie z 3 rôznych členských štátov EÚ a z tretích krajín pridružených k programu. Maximum nie je stanovené.
5. Dozvedeli sme sa, že malé partnerstvo je vhodné pre začínajúce alebo menej skúsené organizácie. Čo to konkrétne znamená?
Definície sa nachádzajú v Sprievodcovi programom v časti D – Slovník pojmov:
- Začínajúca organizácia je každá organizácia alebo inštitúcia, ktorá v minulosti nedostala podporu v rámci daného typu akcie v tomto alebo predchádzajúceho programe, a to ani ako koordinátor, ani ako partner.
- Žiadateľ, ktorý podáva žiadosť prvýkrát je každá organizácia alebo inštitúcia, ktorá v posledných siedmich rokoch nedostala podporu v postavení koordinátora (žiadateľa) projektu v rámci daného typu akcie v tomto alebo predchádzajúcom programe.
- Menej skúsená organizácia je každá organizácia alebo inštitúcia, ktorá nedostala podporu v rámci daného typu akcie v tomto alebo predchádzajúcom programe, viac než dvakrát za posledných sedem rokov. Táto kategória v sebe zahŕňa kategóriu žiadateľa, ktorý podáva žiadosť prvýkrát, ako sa vymedzuje v predchádzajúcom texte.
6. Čo znamená termín pridružený partner?
Kooperačné partnerstvá môžu zapájať aj partnerov z verejného alebo súkromného sektora, ktorí sa podieľajú na realizácii konkrétnych projektových úloh/aktivít alebo podporujú šírenie a udržateľnosť projektu. V rámci projektu Erasmus+ sa takíto partneri nazývajú „pridružení partneri“. Z hľadiska oprávnenosti a správy zmlúv sa nepovažujú za partnerov projektu a nezískavajú žiadne finančné prostriedky z programu v rámci projektu. Na účely pochopenia ich úlohy v rámci partnerstva a získania celkového prehľadu o návrhu je však potrebné v návrhu projektu jednoznačne opísať ich zapojenie do projektu a rôznych aktivít.
7. Musia byť v žiadosti o grant identifikované všetky organizácie zapojené do projektu?
Áno. Všetky organizácie musia byť v žiadosti uvedené a musia mať identifikačné číslo OID.
8. Čo sú európske priority uvedené v Sprievodcovi programom a európske priority v národnom kontexte zverejnené na stránke programu?
Európske priority sú definované v Sprievodcovi programom na str. 227 – 234. Ide o spoločné priority, ktoré každoročne stanovuje Európska komisia a ktoré je potrebné prostredníctvom projektu napĺňať. Organizácie tvoriace partnerstvo si musia v štádiu podávania žiadosti zvoliť min. 1 a/alebo max. 3 priority, ktoré zodpovedajú ich potrebám a cieľom projektu, ktorý spoločne pripravujú.
Európske priority v národnom kontexte pre všetky oblasti vzdelávania a odbornej prípravy pre Výzvu 2025 sú:
- Inklúzia a rozmanitosť
- Životné prostredie a boj proti zmene klímy
Okrem týchto horizontálnych priorít sú stanovené aj priority pre jednotlivé sektory oblasti vzdelávania a odbornej prípravy. V roku 2025 budú preto obzvlášť vítané projekty, ktoré sa budú zameriavať na ich napĺňanie. Viac informácií nájdete na webovej stránke.
9. Musí byť moja žiadosť jednoznačne naviazaná na niektorú z európskych priorít?
Áno. Žiadosť o grant v Kľúčovej akcii 2 – Partnerstvá pre spoluprácu musí byť jednoznačne naviazaná aspoň na jednu horizontálnu a/alebo jednu sektorovú prioritu (osobitnú prioritu v sektore ŠV, OVP, VŠ, VD), a to v kooperačných, ako aj v malých partnerstvách. Ak žiadosť nenapĺňa ani jednu prioritu, nemôže byť schválená.
10. Vzdelávanie dospelých je v programe Erasmus+ súčasťou 2 sektorov: sektora vzdelávania dospelých aj sektora odborného vzdelávania a prípravy. Ako môžeme zistiť, kam patrí vzdelávanie dospelých, ktoré poskytuje naša škola / organizácia?
Sprievodca programom definuje v časti D – Slovník pojmov na str. 448 – 449 tieto pojmy podrobne. V princípe možno povedať, že v oboch sektoroch ide o vzdelávanie dospelej osoby, ktorá už neabsolvuje počiatočné vzdelávanie či odbornú prípravu, pričom:
- v sektore odborného vzdelávania a prípravy ide o vzdelávanie, ktoré je zamerané na získavanie vedomostí, odborných znalostí, zručností a kompetencií požadovaných v konkrétnych povolaniach,
- v sektore vzdelávania dospelých ide o vzdelávanie iné ako odborné, ktoré môže byť formálnej, informálnej alebo neformálnej povahy.
11. Môže naša organizácia podať k tomu istému termínu na podanie žiadostí žiadosť o kooperačné partnerstvo a zároveň aj žiadosť o malé partnerstvo?
Áno, môže, za predpokladu, že ide o podstatne odlišné žiadosti (odlišné ciele, aktivity, výsledky, partnerstvo) a vaša organizácia má dostatočnú prevádzkovú kapacitu na ich realizáciu.
12. Môže naša organizácia podať žiadosť o kooperačné alebo malé partnerstvo a zároveň byť partnerom v inom projekte?
Áno, môže, za predpokladu, že:
- ide o podstatne odlišné žiadosti (odlišné ciele, aktivity, výsledky, partnerstvo),
- vaša organizácia má dostatočné prevádzkové a ľudské zdroje na účasť vo všetkých uvedených projektoch.
Upozornenie: v každom type partnerstva to isté konzorcium partnerov môže podať v stanovenom termíne iba jednu žiadosť a len jednej národnej agentúre.
13. Aké sú limity na počty žiadostí v rámci jednej výzvy?
V rámci jednej výzvy môže organizácia podať iba jednu žiadosť o grant na projekt malých partnerstiev.
Zároveň pre malé aj kooperačné partnerstvá platí, že v rámci jednej výzvy nemôže byť organizácia zapojená do viac ako 5 žiadostí (s výnimkou sektoru vysokoškolského vzdelávania), či už ako žiadateľ alebo ako partner.
14. Naša organizácia bola zriadená iba minulý rok, môžeme si podať žiadosť o KA2?
Je to možné iba v prípade malých partnerstiev. V prípade kooperačných partnerstiev platí, že žiadateľská organizácia musí byť zriadená najmenej dva roky pred termínom podania žiadosti.
15. Aké aktivity môžeme financovať v kooperačnom partnerstve?
Sprievodca programom nedefinuje konkrétne projektové aktivity. Tie si naplánujú partneri spoločne tak, aby naplnili ciele svojho projektu a rešpektovali celkovú výšku rozpočtu projektu. Žiadatelia musia aktivity projektu rozdeliť na tzv. pracovné balíky. Pracovný balík sa vymedzuje ako súbor aktivít, ktorými sa prispieva k dosahovaniu spoločných špecifických cieľov. V opise projektu sa musí rozlišovať medzi pracovným balíkom na riadenie projektu a pracovnými balíkmi určenými na realizáciu.
Žiadateľom sa odporúča rozdeliť svoje projekty najviac na päť pracovných balíkov vrátane jedného balíka venovaného riadeniu projektov. Pracovný balík riadenia projektu je určený pre horizontálne aktivity, ktoré sú potrebné na realizáciu projektu, ako je monitorovanie, koordinácia, komunikácia, hodnotenie a riadenie rizík. Na riadenie projektu sa vyčlení najviac 20 % z celkovej jednorazovej sumy.
16. Aké aktivity môžeme realizovať v malom partnerstve?
Sprievodca programom nedefinuje konkrétne projektové aktivity. Tie si naplánujú partneri spoločne tak, aby naplnili ciele svojho projektu a rešpektovali celkovú výšku rozpočtu projektu. Organizácie si môžu flexibilne vybrať najlepšiu kombináciu tradičných aj kreatívnejších a inovačných aktivít, ktorou sa prispieva k dosahovaniu cieľov projektu z hľadiska jeho rozsahu a úmerne ku kapacitám partnerstva.
V malom partnerstve je možné realizovať tieto aktivity:
- riadenie projektu: aktivity potrebné na zabezpečenie primeraného plánovania projektu, jeho realizácie a uskutočňovania nadväzujúcich opatrení, ako aj bezproblémovej a efektívnej spolupráce medzi partnermi projektu (organizačné a administratívne úlohy, virtuálne stretnutia partnerov, príprava komunikačných materiálov, príprava a nadväzujúce opatrenia v súvislosti s účastníkmi aktivít atď.),
- aktivity realizácie: podujatia zamerané na vytváranie sietí, stretnutia, pracovné semináre na výmenu postupov a vypracúvanie výsledkov; tieto aktivity môžu obsahovať aj účasť zamestnancov a učiacich sa (za predpokladu, že sa ich účasťou prispieva k dosahovaniu cieľov projektu),
- aktivity výmeny a propagácie informácií: organizácia konferencií, stretnutí, podujatí zameraných na výmenu, vysvetľovanie a propagácia výsledkov projektu, ktoré môžu mať podobu hmatateľných výsledkov, záverov, osvedčených postupov atď.
17. Je v rámci Výzvy 2024 pre malé a kooperačné partnerstvá stanovený len jeden termín na podanie žiadostí?
V prípade malých a kooperačných partnerstiev je stanovený prvý termín na 5. marca do 12:00:00 hod. (poludnie bruselského času); druhý dodatočný termín – 1. októbra do 12:00:00 hod. (poludnie bruselského času) je možný len v prípade dostupnosti voľných finančných prostriedkov.
1. Ako definuje „vzdelávanie dospelých“ program Erasmus+?
Sprievodca programom v časti D – Slovník pojmov definuje tento sektor programu ako všetky formy vzdelávania dospelých iné ako odborné, či už formálnej, neformálnej alebo informálnej povahy.
Vzdelávanie zamestnancov organizácie, ktoré nemá dopad na vzdelávanie širšej verejnosti, nie je podporované.
2. Kto je považovaný za dospelého učiaceho sa?
Sprievodca programom v časti D – Slovník pojmov definuje dospelého učiaceho sa ako každého dospelého, ktorý dokončil alebo už neabsolvuje počiatočné vzdelávanie či odbornú prípravu a ktorý sa vracia k určitým formám ďalšieho vzdelávania iného, ako odborného (formálneho, neformálneho, informálneho), neudáva presnú vekovú hranicu. Dospelý učiaci sa môže byť napr. osoba, ktorá predčasne ukončila školskú dochádzku a ktorá sa opätovne zapojila do určitej formy vzdelávania, ale napr. aj senior vo vyššom veku, ktorý navštevuje neformálne vzdelávacie aktivity v knižnici.
3. Kto je oprávneným žiadateľom v mobilitných projektoch KA1 v sektore vzdelávania dospelých?
Oprávneným žiadateľom je:
- organizácia, ktorá poskytuje vzdelávanie dospelých alebo
- organizácia, ktorá pôsobí vo vzdelávaní dospelých v oblasti koordinácie alebo zabezpečovania kvality (napr. miestna alebo regionálna samospráva, priamo riadená organizácia / príspevková organizácia, organizácia štátnej / verejnej správy koordinujúca vzdelávanie vo svojej vecnej príslušnosti, združenie koordinujúce vzdelávanie na miestnej, regionálnej, národnej úrovni) alebo
- organizácia, ktorá pôsobí v oblasti kariérového poradenstva pre dospelých (napr. informačno-poradenské centrum alebo iná organizácia poskytujúca poradenstvo).
Podrobnejšie informácie nájdete v dokumente Oprávnené inštitúcie.
4. Môže sa o grant na mobilitný projekt KA1 v sektore vzdelávania dospelých uchádzať aj jednotlivec?
Nie, žiadosť o grant môže podať iba organizácia aktívna vo vzdelávaní dospelých. Zoznam oprávnených organizácií je k dispozícii v príslušnom dokumente.
5. Môže sa o grant na mobilitný projekt KA1 v sektore vzdelávania dospelých uchádzať aj základná alebo stredná škola?
Áno, základná a stredná škola sú oprávnenými žiadateľmi v sektore vzdelávania dospelých, ak poskytujú vzdelávacie programy dospelým učiacim sa – napr. ak škola poskytuje tzv. druhošancové vzdelávanie osobám, ktoré predčasne ukončili školskú dochádzku. Podrobnejšie informácie nájdete v dokumente Oprávnené inštitúcie.
6. Čo sa rozumie pod mobilitami „učiacich sa“?
Ide o mobility dospelých učiacich sa, ktorí sú vo vašej organizácii zapísaní za účelom učenia sa (formálnou, informálnou alebo neformálnou formou) – teda o vašich dospelých študentov.
7. Koho si môžeme pozvať v rámci aktivity „hosťovanie prizvaných expertov“?
Definícia sa nachádza v Sprievodcovi programom na strane 133. Nemusia to byť iba pedagogickí, ale aj riadiaci, odborní a ďalší pracovníci vo vzdelávaní dospelých, ako aj odborníci z praxe či tvorcovia politík.
8. Môže jeden zamestnanec absolvovať dva rozdielne kurzy v jednom projekte?
Nie, jeden zamestnanec sa v rámci projektu môže zúčastniť len na jednom kurze.
9. Je nejaké obmedzenie ohľadom počtu účastníkov na 1 kurz z jednej organizácie?
Áno, na tom istom kurze sa v rámci jedného projektu môžu zúčastniť maximálne tri osoby.
10. Aké prílohy k formuláru žiadosti sú povinné?
Povinnou prílohou je čestné vyhlásenie podpísané štatutárnym zástupcom organizácie. Ak spolupracujete s platenou podpornou organizáciou, priložte návrh zmluvy s podpornou organizáciou (t. j. v štádiu podania žiadosti nemusí byť obojstranne podpísaná).
11. Musíme v čase podávania žiadosti konkretizovať všetky prijímajúce (hostiteľské) organizácie v zahraničí?
Nie je to potrebné. V žiadosti však môžete popísať hostiteľské organizácie, ak ich už máte vybrané.
12. Musia mať aj prijímajúce (hostiteľské) organizácie tzv. OID – identifikačné číslo organizácie?
Nie, vo formulári žiadosti sa informácie aj o prijímajúcich (hostiteľských) organizáciách uvádzajú iba opisne, nie je potrebné uvádzať OID.
13. Môžeme využívať služby podpornej organizácie?
Áno, môžete. Podporná organizácia je organizácia, ktorá pomáha prijímateľovi grantu s praktickými aspektmi realizácie projektu, ktoré sa netýkajú základných projektových úloh. Od tejto výzvy zapojenie podpornej organizácie podlieha schváleniu národnou agentúrou. Z tohto dôvodu venujte dostatočnú pozornosť pri vypĺňaní žiadosti práve časti týkajúcej sa podpornej organizácie.
Akreditované projekty – KA121
1. Akým spôsobom budeme vyúčtovávať grant KA121, keď v žiadosti neuvádzame cieľové krajiny mobilít?
Udelený grant je odhadom celkového rozpočtu, ktorý budete potrebovať na zrealizovanie schváleného počtu a typu mobilít. Cieľové krajiny konkrétnych mobilít si zvolíte až po udelení grantu, a to v súlade so svojím plánom pre Erasmus.
2. Máme pripomienky hodnotiteľov k nášmu plánu pre Erasmus zapracovať do žiadosti o grant KA121?
Vo formulári žiadosti o grant KA121 nie je možné urobiť zmeny plánu pre Erasmus. Táto aktualizácia prebehne neskôr a národná agentúra vás k nej vyzve. Pripomienkami hodnotiteľov sa však musíte riadiť už pri vypĺňaní žiadosti o grant KA121, t. j. pri plánovaní počtov a typov mobilít, a následne pri realizácii projektu v prvom roku.
3. O koľko môžem v žiadosti KA121 zvýšiť/znížiť počet účastníkov oproti žiadosti o akreditáciu?
Počet účastníkov môžete navýšiť/znížiť, ako to potrebujete, ak to náležite zdôvodníte. Musíte však mobilitami napĺňať plán pre Erasmus. Limit pre počet účastníkov v žiadosti KA121 nie je.
4. Môžeme zmeniť typy mobilitných aktivít oproti tomu, ako sme ich plánovali v žiadosti o akreditáciu?
Typy mobilitných aktivít môžete v žiadosti KA121 zmeniť, ako to potrebujete, ak to náležite zdôvodníte. Musíte však týmito mobilitami napĺňať plán pre Erasmus.
5. Ak tento rok nepožiadame o akreditovaný projekt KA121, nestratíme akreditáciu?
Nie, žiadosť o grant KA121 nie je povinná, ale odporúčaná, aby ste využili všetky výhody akreditácie.
Akreditáciu by ste mohli stratiť, ak by ste o grant KA121 nepožiadali v priebehu troch po sebe nasledujúcich rokov.
6. Ak naplánujeme aktivity žiadosti o grant KA121 na 15 mesiacov, ale počas realizácie projektu zistím, že by sme chceli zrealizovať ešte ďalšie aktivity, alebo chcem trvanie predĺžiť, je to možné?
Po 12 mesiacoch od začiatku trvania projektu vás národná agentúra osloví a navrhne vám príp. možné úpravy v projekte. Budete nás informovať, či zažiadate o niektorú možnosť zmeny (napr. predĺženie projektu na 24 mesiacov) alebo či budete pokračovať bez zmeny. Žiadosť o predĺženie projektu je možné spojiť so žiadosťou o navýšenie grantu na nové mobility. Dofinancovanie pôvodných mobilít nie je možné. V nevyhnutnom prípade môžete požiadať dokonca aj o zníženie pôvodne udeleného grantu.
7. Môžeme sa stať členom akreditovaného národného konzorcia, ak máme vlastnú akreditáciu?
Áno, jedna organizácia môže získať až 2 granty v KA1 v jednom sektore v rámci jednej výzvy: 1 grant na akreditovaný projekt KA121 + 1 grant ako člen akreditovaného národného konzorcia.
8. Môže sa organizácia, ktorá získala akreditáciu zároveň uchádzať o grant na krátkodobý (neakreditovaný) projekt?
NIE. Akreditovaná organizácia nemôže žiadať o grant na neakreditovaný projekt v tom istom sektore vzdelávania, v ktorom získala akreditáciu. Avšak, ak má v čase získania akreditácie už bežiaci neakreditovaný projekt KA122 v tom istom sektore vzdelávania, projekt môže pokračovať a byť ukončený v pôvodne plánovanom termíne.
ÁNO, ak ponúka vzdelávacie programy vo viacerých sektoroch vzdelávania. Ak má organizácia akreditáciu v jednom sektore vzdelávania, môže požiadať o grant na neakreditovaný projekt KA122 v inom sektore vzdelávania.
9. Dostane akreditovaná organizácia v rámci ročnej výzvy grant v takej výške, akú požaduje na svoje aktivity?
Môže, aj nemusí. Pridelený grant bude závisieť od niekoľkých kritérií, napr. od kvality realizácie aktivít organizácie v predchádzajúcich projektoch, podaných správ, výsledkov monitorovania projektu, plánovaných aktivít, priorít stanovených pre daný rok, dostupného rozpočtu v danom roku atď.
Zároveň vám udelený grant môže prekročiť, alebo aj nedosiahnuť výšku nákladov na už konkrétne mobility. Grant sa totižto udeľuje na dosiahnutie cieľov vášho plánu pre Erasmus. Na základe vami uvedených počtov a typov mobilít sa grant vyráta prostredníctvom priemerných sadzieb za cestovné a individuálnu podporu. Odporúčame vám vykonať kalkuláciu nákladov na konkrétne mobility a v prípade rozdielov upravovať počty (účastníkov a dní), aby ste grant v maximálnej miere využili.
10. Kto je účastník s nedostatkom príležitostí? Ako ich máme dokladovať? Máme do NA zaslať zoznam s menami?
Účastníci s nedostatkom príležitostí sú podľa Sprievodcu programom osoby, ktoré z ekonomických, sociálnych, kultúrnych, geografických alebo zdravotných príčin, z dôvodu migrantského pôvodu alebo z dôvodov ako zdravotné postihnutie či ťažkosti vo vzdelávaní, ako aj z iných dôvodov vrátane takých, ktoré môžu spôsobovať diskrimináciu podľa článku 21 Charty základných práv Európskej únie, čelia prekážkam, ktoré im bránia v účinnom prístupe k príležitostiam v rámci programu. Viac je v dokumente Metodika-OVPaSV, ktorý špecifikuje aj požadované podporné dokumenty. Do NA nezasielate mená osôb s nedostatkom príležitostí kvôli GDPR, ukladáte si ich spolu s dokladmi v projektovom spise.
11. Sme akreditovaná organizácia. Je možné si doplniť v projekte cieľ alebo ak nie, kedy si môžeme v rámci nášho Plánu pre Erasmus dopĺňať ciele?
Na úpravu cieľov a Plánu pre Erasmus vás včas vyzveme. Zatiaľ si tieto ciele revidujte – nastavte – interne. S aktivitami, ktoré sa vzťahujú k ich naplneniu však môžete počítať už teraz, resp. si ich už teraz môžete plánovať do vašej ďalšej žiadosti KA121.
12. Máme akreditáciu a zároveň sme si podali žiadosť o grant, ktorý zatiaľ nie je vyhodnotený. Môžeme si rezervovať účasť na kurze alebo cestovné lístky ešte predtým, ako nám bude schválený grant?
NA odporúča žiadateľom, aby si zabezpečovali cestovné lístky, resp. realizovali platby súvisiace s organizáciou budúcich mobilít až po tom, keď majú v rukách list o udelení grantu. Samotný dekrét o udelení akreditácie nestačí. Na základe výšky grantu totiž vidia, koľko mobilít z neho dokážu zrealizovať. Pri výpočte grantu sa ráta s priemernými sadzbami za cestovné a individuálnu podporu. Taktiež odporúčame urobiť si vopred kalkuláciu nákladov na základe sadzieb a priebežne si kontrolovať stav vynaložených nákladov z grantu. Pred-registráciu na kurz si účastníci môžu spraviť už vopred.
Akreditácia na Erasmus – KA120
1. Čo je to akreditácia na Erasmus?
Akreditácia je zárukou, že jej držiteľ môže žiadať o financie (grant) každý rok zjednodušenou formou a má garanciu, že určitú sumu grantu dostane k dispozícii. Akreditácia v podstate predstavuje „permanentku“ do programu (2021-2027).
O akreditáciu nemôžu žiadať jednotlivci, iba organizácie. Integrálnou súčasťou žiadosti o akreditáciu je Plán pre Erasmus, ktorým si stanovujete systémovosť a plánovitosť plánovaných mobilít počas celého obdobia pridelenej akreditácie (vysvetlené nižšie).
2. Ak sme neboli úspešní v žiadosti o akreditáciu, môžeme žiadať aj v ďalších rokoch?
Áno. Výzva na podanie žiadostí o akreditáciu je vyhlasovaná na ročnej báze ako súčasť všeobecnej výzvy programu Erasmus+. Ak už organizácia má udelenú akreditáciu, nie je potrebné žiadať o ďalšiu.
3. Aký je rozdiel medzi akreditovaným projektom KA121 (po získaní akreditácie) a krátkodobým (neakreditovaným) projektom KA122?
Organizácia si môže vybrať:
- či chce mobility realizovať jednorazovo – na čo slúži krátkodobý projekt KA122 ako typ menšieho formátu projektu s limitovaným trvaním a obmedzeným počtom mobilít, pre menej skúsené organizácie alebo
- či plánuje pomocou programu dlhodobo napĺňať strategické ciele organizácie a pravidelne organizovať mobility – na čo slúži akreditácia, ktorá držiteľovi garantuje každoročné pridelenie grantu pre mobility prostredníctvom žiadosti o grant na akreditovaný projekt KA121.
Typy mobilít, ktoré je možné realizovať, sú v oboch typoch projektov rovnaké.
Konzorcium pre mobility (vysvetlené nižšie) môže realizovať iba akreditovaný projekt, keďže krátkodobé projekty (KA122) sú otvorené iba pre individuálne organizácie.
4. Koľko akreditácií môže získať jedna organizácia?
1 sektor vzdelávania a odbornej prípravy = 1 akreditácia
Znamená to, že jedna organizácia môže získať len jednu akreditáciu v programe Erasmus+ v jednom sektore vzdelávania a odbornej prípravy (sektor školského vzdelávania, sektor odborného vzdelávania a prípravy alebo sektor vzdelávania dospelých). Ak je organizácia oprávneným žiadateľom vo viacerých sektoroch vzdelávania a odbornej prípravy, môže žiadať o akreditáciu v každom z nich. Žiadateľ si musí zvoliť, či požiada o akreditáciu ako individuálny žiadateľ alebo ako koordinátor národného konzorcia.
5. Ako organizácia zistí, či je oprávneným žiadateľom pre získané akreditácie?
Jedinou podmienkou je, že žiadateľ musí mať minimálne 2 roky skúseností v poskytovaní vzdelávacieho programu/ programov alebo s vykonávaním činností v danom sektore vzdelávania.
Zoznamy oprávnených vzdelávacích programov a príklady oprávnených žiadateľov sú zverejnené na stránke programu Erasmus+.
6. Musí mať žiadateľ o akreditáciu predchádzajúce skúsenosti v programe Erasmus+?
Predchádzajúce skúsenosti nie sú podmienkou, neskúseným organizáciám však odporúčame vyskúšať si najprv realizáciu mobilitného projektu prostredníctvom krátkodobého projektu KA122. Možnosti mobilít sú rovnaké v oboch typoch projektov.
7. Koľko bodov musí žiadosť o akreditáciu na Erasmus získať, aby bola úspešná?
Žiadosť musí v procese kvalitatívneho hodnotenia získať min. 70 zo 100 bodov v celkovom hodnotení a súčasne min. 50 % bodov v každom zo 4 hodnotiacich kvalitatívnych kritérií. V roku 2024 národná agentúra stanovila maximálne počty schválených akreditácií v dvoch sektoroch – v sektore školského vzdelávania schváliť maximálne 20 žiadostí a v sektore odborného vzdelávania a prípravy maximálne 15 žiadostí.
8. Čo znamená pojem „konzorcium pre mobility“?
Ak organizácia žiada o akreditáciu ako koordinátor konzorcia pre mobility, znamená to, že má záujem vytvoriť národné konzorcium z organizácií sídliacich v jednej krajine, aktívnych v danom sektore vzdelávania a spoločne s nimi pravidelne realizovať mobility a napĺňať strategické ciele konzorcia. Dôvodmi pre vytvorenie konzorcia pre mobility môže byť snaha zvýšiť kvalitu vzdelávania v určitej tematickej oblasti alebo kvalitu vzdelávania v určitom regióne a pod.
Minimálny počet členov konzorcia je 1 koordinátor + 1 členská organizácia.
9. Je možné byť akreditovanou organizáciou a zároveň členom iných konzorcií?
Áno, organizácia, ktorá je držiteľom akreditácie na Erasmus môže byť súčasne členom max. 1 konzorcia v rámci toho istého sektora vzdelávania. Ak ste koordinátor konzorcia, môžete byť členom max. 1 ďalšieho konzorcia. Tematickým zameraním by však tieto konzorciá mali byť odlišné. Platí pravidlo, že jedna organizácia v jednom sektore vzdelávania môže byť prijímateľom max. 2 grantov KA1 v rámci jednej výzvy.
10. Musí koordinátor konzorcia v žiadosti o akreditáciu definovať konkrétnych členov plánovaného konzorcia? Musí k žiadosti priložiť podpísané formuláre o pristúpení alebo súhlasné listy?
Nie. Žiadatelia o akreditáciu pre mobilitné konzorcium musia v žiadosti opísať celkový účel a plánované zloženie konzorcia, pričom všetci plánovaní členovia musia byť z tej istej krajiny ako koordinátor konzorcia. Avšak konkrétny zoznam členov konzorcia a podpísané prístupové formuláre (mandátne/súhlasné listy) sa v tejto fáze nepožadujú. Sú potrebné až pri podávaní žiadosti o grant na akreditovaný projekt KA121.
11. Kde nájdeme formulár žiadosti o akreditáciu na Erasmus?
Elektronické formuláre žiadostí s kódom KA120 pre jednotlivé sektory vzdelávania a odbornej prípravy nájdete na stránke.
Žiadosť sa vypĺňa v jednom z úradných jazykov EÚ. Odporúčame vyplniť formulár žiadosti v slovenskom jazyku.
12. Musia mať aj hostiteľské organizácie v zahraničí, kam budeme vysielať účastníkov vzdelávacích mobilít akreditovaného projektu, tiež akreditáciu?
Nie, hostiteľské organizácie v zahraničí nemusia mať pridelenú akreditáciu programu Erasmus, aby mohli prijímať zamestnancov učiacich sa na mobilitu.
13. Plán pre Erasmus, kľúčová časť žiadosti o akreditáciu, musí byť vypracovaný až do konca programového obdobia do roku 2027?
Nie. Plán pre Erasmus, ktorý je súčasťou žiadosti o akreditáciu, musí pokrývať potreby a ciele organizácie, niektoré organizácie môžu mať dlhodobejšie ciele a niektoré krátkodobejšie ciele.
Tento plán bude pravidelne aktualizovaný, aby sa zabezpečila jeho kontinuita. Preto, ak je už organizácia akreditovaná, nemusí žiadať opäť o akreditáciu alebo vytvárať nový plán: aktualizovaná verzia plánu musí však vždy vychádzať z predchádzajúceho plánu. Môže to byť z iniciatívy národnej agentúry (ak sa pôvodný plán končí) alebo z iniciatívy držiteľa akreditácie, ak sa medzičasom niečo veľmi významne zmenilo. Organizácia nemusí prerušiť realizáciu svojich aktivít počas aktualizácie plánu.
14. Ak má organizácia akreditáciu, dostane grant automaticky každý rok?
Nie, akreditované organizácie musia žiadať o konkrétny grant podaním žiadosti o grant na akreditovaný projekt KA121 zjednodušeným spôsobom v rámci aktuálnych ročných výziev na podanie žiadostí, a to v súlade so svojím Plánom pre Erasmus. O grant však nemusia žiadať každý rok.
15. Dostane akreditovaná organizácia v rámci ročnej výzvy grant v takej výške, aký požaduje na svoje mobilitné aktivity?
Môže, aj nemusí. Pridelený grant bude závisieť od niekoľkých kritérií, napr. od kvality realizácie predchádzajúcich mobilitných aktivít organizácie, podaných správ, výsledkov monitoringu, plánovaných aktivít, priorít stanovených pre daný rok, a v neposlednom rade dostupného rozpočtu v danom roku.
16. Kto môže ukončiť platnosť akreditácie?
Platnosť akreditácie môže byť ukončená kedykoľvek v závislosti od okolností:
- Akreditácia je ukončená zánikom akreditovanej organizácie,
- Národná agentúra alebo akreditovaná organizácia môžu jednostranne ukončiť platnosť akreditácie, napr. ak akreditovaná organizácia nepodala v rámci akreditácie žiadosť o financovanie v priebehu 3 po sebe nasledujúcich rokov.
Akreditácia môže byť pozastavená aj v prípade, ak akreditovaná organizácia nespĺňa podmienky a požiadavky na kvalitu stanovené vo výzve. Akreditácia môže byť odobraná aj v prípade, ak organizácia opakovane závažne poruší pravidlá programu.
KĽÚČOVÁ AKCIA 2 – PARTNERSTVÁ PRE SPOLUPRÁCU
Malé partnerstvá a kooperačné partnerstvá
1. Čo je podstatou partnerstiev pre spoluprácu?
Projekty typu “Partnerstvá pre spoluprácu” patria do Kľúčovej akcie 2 (KA2) a sú zamerané na riešenie spoločných potrieb a priorít prostredníctvom nadnárodnej spolupráce s partnerskými organizáciami, ktoré si budujú svoje kapacity a dosahujú zmeny na individuálnej aj organizačnej (prípadne sektorovej) úrovni.
Rozlišujeme 2 typy partnerstiev pre spoluprácu:
- malé partnerstvá (KA210),
- kooperačné partnerstvá (KA220).
2. V čom sú základné rozdiely medzi kooperačným partnerstvom a malým partnerstvom?
Malé partnerstvá (KA210):
- umožňujú spoluprácu min. 2 organizácií z 2 rôznych členských štátov EÚ alebo z tretích krajín pridružených k programu,
- nemajú predpísané typy oprávnených aktivít,
- majú pevne stanovený rozpočet vo výške 30 000 € alebo 60 000 €,
- trvanie projektu je stanovené na min. 6 a max. 24 mesiacov,
- je možné ich realizovať v rámci troch sektorov: školského vzdelávania, odborného vzdelávania a prípravy a vzdelávania dospelých.
Kooperačné partnerstvá (KA220):
- umožňujú spoluprácu min. 3 organizácií z 3 rôznych členských štátov EÚ alebo z tretích krajín pridružených k programu,
- v odôvodnených prípadoch môžu byť partnermi aj organizácie z tretích krajín z regiónov 1 – 3, ktoré nie sú pridružené k programu,
- model financovania pozostáva z ponuky troch celkových jednorazových platieb: 120 000 €, 250 000 € alebo 400 000 €,
- aktivity projektu musia byť rozdelené na tzv. pracovné balíky (rozlišuje sa medzi pracovným balíkom na riadenie projektu a pracovnými balíkmi určenými na realizáciu);
- pracovný balík sa vymedzuje ako súbor aktivít, ktorými sa prispieva k dosahovaniu spoločných špecifických cieľov,
- trvanie projektu je stanovené na min. 12 a max. 36 mesiacov,
- je možné ich realizovať vo všetkých sektoroch vzdelávania a odbornej prípravy.
3. Kto môže žiadať o grant na kooperačné alebo malé partnerstvá?
Žiadateľom môže byť každá relevantná organizácia zriadená v členskom štáte EÚ alebo v tretej krajine pridruženej k programu. Táto organizácia podáva žiadosť v mene všetkých organizácií zapojených do projektu, a to v národnej agentúre vo svojej krajine.
4. Aký je minimálny a maximálny počet partnerov v projektoch malých a kooperačných partnerstiev?
V prípade malých partnerstiev je minimum stanovené na 2 organizácie z 2 rôznych členských štátov EÚ a z tretích krajín pridružených k programu. Malé partnerstvo teda umožňuje aj bilaterálnu spoluprácu. Maximum nie je stanovené.
V prípade kooperačných partnerstiev je minimum stanovené na 3 organizácie z 3 rôznych členských štátov EÚ a z tretích krajín pridružených k programu. Maximum nie je stanovené.
5. Dozvedeli sme sa, že malé partnerstvo je vhodné pre začínajúce alebo menej skúsené organizácie. Čo to konkrétne znamená?
Definície sa nachádzajú v Sprievodcovi programom v časti D – Slovník pojmov:
- Začínajúca organizácia je každá organizácia alebo inštitúcia, ktorá v minulosti nedostala podporu v rámci daného typu akcie v tomto alebo predchádzajúceho programe, a to ani ako koordinátor, ani ako partner.
- Žiadateľ, ktorý podáva žiadosť prvýkrát je každá organizácia alebo inštitúcia, ktorá v posledných siedmich rokoch nedostala podporu v postavení koordinátora (žiadateľa) projektu v rámci daného typu akcie v tomto alebo predchádzajúcom programe.
- Menej skúsená organizácia je každá organizácia alebo inštitúcia, ktorá nedostala podporu v rámci daného typu akcie v tomto alebo predchádzajúcom programe, viac než dvakrát za posledných sedem rokov. Táto kategória v sebe zahŕňa kategóriu žiadateľa, ktorý podáva žiadosť prvýkrát, ako sa vymedzuje v predchádzajúcom texte.
6. Čo znamená termín pridružený partner?
Kooperačné partnerstvá môžu zapájať aj partnerov z verejného alebo súkromného sektora, ktorí sa podieľajú na realizácii konkrétnych projektových úloh/aktivít alebo podporujú šírenie a udržateľnosť projektu. V rámci projektu Erasmus+ sa takíto partneri nazývajú „pridružení partneri“. Z hľadiska oprávnenosti a správy zmlúv sa nepovažujú za partnerov projektu a nezískavajú žiadne finančné prostriedky z programu v rámci projektu. Na účely pochopenia ich úlohy v rámci partnerstva a získania celkového prehľadu o návrhu je však potrebné v návrhu projektu jednoznačne opísať ich zapojenie do projektu a rôznych aktivít.
7. Musia byť v žiadosti o grant identifikované všetky organizácie zapojené do projektu?
Áno. Všetky organizácie musia byť v žiadosti uvedené a musia mať identifikačné číslo OID.
8. Čo sú európske priority uvedené v Sprievodcovi programom a európske priority v národnom kontexte zverejnené na stránke programu?
Európske priority sú definované v Sprievodcovi programom na str. 227 – 234. Ide o spoločné priority, ktoré každoročne stanovuje Európska komisia a ktoré je potrebné prostredníctvom projektu napĺňať. Organizácie tvoriace partnerstvo si musia v štádiu podávania žiadosti zvoliť min. 1 a/alebo max. 3 priority, ktoré zodpovedajú ich potrebám a cieľom projektu, ktorý spoločne pripravujú.
Európske priority v národnom kontexte pre všetky oblasti vzdelávania a odbornej prípravy pre Výzvu 2025 sú:
- Inklúzia a rozmanitosť
- Životné prostredie a boj proti zmene klímy
Okrem týchto horizontálnych priorít sú stanovené aj priority pre jednotlivé sektory oblasti vzdelávania a odbornej prípravy. V roku 2025 budú preto obzvlášť vítané projekty, ktoré sa budú zameriavať na ich napĺňanie. Viac informácií nájdete na webovej stránke.
9. Musí byť moja žiadosť jednoznačne naviazaná na niektorú z európskych priorít?
Áno. Žiadosť o grant v Kľúčovej akcii 2 – Partnerstvá pre spoluprácu musí byť jednoznačne naviazaná aspoň na jednu horizontálnu a/alebo jednu sektorovú prioritu (osobitnú prioritu v sektore ŠV, OVP, VŠ, VD), a to v kooperačných, ako aj v malých partnerstvách. Ak žiadosť nenapĺňa ani jednu prioritu, nemôže byť schválená.
10. Vzdelávanie dospelých je v programe Erasmus+ súčasťou 2 sektorov: sektora vzdelávania dospelých aj sektora odborného vzdelávania a prípravy. Ako môžeme zistiť, kam patrí vzdelávanie dospelých, ktoré poskytuje naša škola / organizácia?
Sprievodca programom definuje v časti D – Slovník pojmov na str. 448 – 449 tieto pojmy podrobne. V princípe možno povedať, že v oboch sektoroch ide o vzdelávanie dospelej osoby, ktorá už neabsolvuje počiatočné vzdelávanie či odbornú prípravu, pričom:
- v sektore odborného vzdelávania a prípravy ide o vzdelávanie, ktoré je zamerané na získavanie vedomostí, odborných znalostí, zručností a kompetencií požadovaných v konkrétnych povolaniach,
- v sektore vzdelávania dospelých ide o vzdelávanie iné ako odborné, ktoré môže byť formálnej, informálnej alebo neformálnej povahy.
11. Môže naša organizácia podať k tomu istému termínu na podanie žiadostí žiadosť o kooperačné partnerstvo a zároveň aj žiadosť o malé partnerstvo?
Áno, môže, za predpokladu, že ide o podstatne odlišné žiadosti (odlišné ciele, aktivity, výsledky, partnerstvo) a vaša organizácia má dostatočnú prevádzkovú kapacitu na ich realizáciu.
12. Môže naša organizácia podať žiadosť o kooperačné alebo malé partnerstvo a zároveň byť partnerom v inom projekte?
Áno, môže, za predpokladu, že:
- ide o podstatne odlišné žiadosti (odlišné ciele, aktivity, výsledky, partnerstvo),
- vaša organizácia má dostatočné prevádzkové a ľudské zdroje na účasť vo všetkých uvedených projektoch.
Upozornenie: v každom type partnerstva to isté konzorcium partnerov môže podať v stanovenom termíne iba jednu žiadosť a len jednej národnej agentúre.
13. Aké sú limity na počty žiadostí v rámci jednej výzvy?
V rámci jednej výzvy môže organizácia podať iba jednu žiadosť o grant na projekt malých partnerstiev.
Zároveň pre malé aj kooperačné partnerstvá platí, že v rámci jednej výzvy nemôže byť organizácia zapojená do viac ako 5 žiadostí (s výnimkou sektoru vysokoškolského vzdelávania), či už ako žiadateľ alebo ako partner.
14. Naša organizácia bola zriadená iba minulý rok, môžeme si podať žiadosť o KA2?
Je to možné iba v prípade malých partnerstiev. V prípade kooperačných partnerstiev platí, že žiadateľská organizácia musí byť zriadená najmenej dva roky pred termínom podania žiadosti.
15. Aké aktivity môžeme financovať v kooperačnom partnerstve?
Sprievodca programom nedefinuje konkrétne projektové aktivity. Tie si naplánujú partneri spoločne tak, aby naplnili ciele svojho projektu a rešpektovali celkovú výšku rozpočtu projektu. Žiadatelia musia aktivity projektu rozdeliť na tzv. pracovné balíky. Pracovný balík sa vymedzuje ako súbor aktivít, ktorými sa prispieva k dosahovaniu spoločných špecifických cieľov. V opise projektu sa musí rozlišovať medzi pracovným balíkom na riadenie projektu a pracovnými balíkmi určenými na realizáciu.
Žiadateľom sa odporúča rozdeliť svoje projekty najviac na päť pracovných balíkov vrátane jedného balíka venovaného riadeniu projektov. Pracovný balík riadenia projektu je určený pre horizontálne aktivity, ktoré sú potrebné na realizáciu projektu, ako je monitorovanie, koordinácia, komunikácia, hodnotenie a riadenie rizík. Na riadenie projektu sa vyčlení najviac 20 % z celkovej jednorazovej sumy.
16. Aké aktivity môžeme realizovať v malom partnerstve?
Sprievodca programom nedefinuje konkrétne projektové aktivity. Tie si naplánujú partneri spoločne tak, aby naplnili ciele svojho projektu a rešpektovali celkovú výšku rozpočtu projektu. Organizácie si môžu flexibilne vybrať najlepšiu kombináciu tradičných aj kreatívnejších a inovačných aktivít, ktorou sa prispieva k dosahovaniu cieľov projektu z hľadiska jeho rozsahu a úmerne ku kapacitám partnerstva.
V malom partnerstve je možné realizovať tieto aktivity:
- riadenie projektu: aktivity potrebné na zabezpečenie primeraného plánovania projektu, jeho realizácie a uskutočňovania nadväzujúcich opatrení, ako aj bezproblémovej a efektívnej spolupráce medzi partnermi projektu (organizačné a administratívne úlohy, virtuálne stretnutia partnerov, príprava komunikačných materiálov, príprava a nadväzujúce opatrenia v súvislosti s účastníkmi aktivít atď.),
- aktivity realizácie: podujatia zamerané na vytváranie sietí, stretnutia, pracovné semináre na výmenu postupov a vypracúvanie výsledkov; tieto aktivity môžu obsahovať aj účasť zamestnancov a učiacich sa (za predpokladu, že sa ich účasťou prispieva k dosahovaniu cieľov projektu),
- aktivity výmeny a propagácie informácií: organizácia konferencií, stretnutí, podujatí zameraných na výmenu, vysvetľovanie a propagácia výsledkov projektu, ktoré môžu mať podobu hmatateľných výsledkov, záverov, osvedčených postupov atď.
17. Je v rámci Výzvy 2024 pre malé a kooperačné partnerstvá stanovený len jeden termín na podanie žiadostí?
V prípade malých a kooperačných partnerstiev je stanovený prvý termín na 5. marca do 12:00:00 hod. (poludnie bruselského času); druhý dodatočný termín – 1. októbra do 12:00:00 hod. (poludnie bruselského času) je možný len v prípade dostupnosti voľných finančných prostriedkov.
KĽÚČOVÁ AKCIA 2 – PARTNERSTVÁ PRE SPOLUPRÁCU
Malé partnerstvá a kooperačné partnerstvá
1. Čo je podstatou partnerstiev pre spoluprácu?
Projekty typu “Partnerstvá pre spoluprácu” patria do Kľúčovej akcie 2 (KA2) a sú zamerané na riešenie spoločných potrieb a priorít prostredníctvom nadnárodnej spolupráce s partnerskými organizáciami, ktoré si budujú svoje kapacity a dosahujú zmeny na individuálnej aj organizačnej (prípadne sektorovej) úrovni.
Rozlišujeme 2 typy partnerstiev pre spoluprácu:
- malé partnerstvá (KA210),
- kooperačné partnerstvá (KA220).
2. V čom sú základné rozdiely medzi kooperačným partnerstvom a malým partnerstvom?
Malé partnerstvá (KA210):
- umožňujú spoluprácu min. 2 organizácií z 2 rôznych členských štátov EÚ alebo z tretích krajín pridružených k programu,
- nemajú predpísané typy oprávnených aktivít,
- majú pevne stanovený rozpočet vo výške 30 000 € alebo 60 000 €,
- trvanie projektu je stanovené na min. 6 a max. 24 mesiacov,
- je možné ich realizovať v rámci troch sektorov: školského vzdelávania, odborného vzdelávania a prípravy a vzdelávania dospelých.
Kooperačné partnerstvá (KA220):
- umožňujú spoluprácu min. 3 organizácií z 3 rôznych členských štátov EÚ alebo z tretích krajín pridružených k programu,
- v odôvodnených prípadoch môžu byť partnermi aj organizácie z tretích krajín z regiónov 1 – 3, ktoré nie sú pridružené k programu,
- model financovania pozostáva z ponuky troch celkových jednorazových platieb: 120 000 €, 250 000 € alebo 400 000 €,
- aktivity projektu musia byť rozdelené na tzv. pracovné balíky (rozlišuje sa medzi pracovným balíkom na riadenie projektu a pracovnými balíkmi určenými na realizáciu);
- pracovný balík sa vymedzuje ako súbor aktivít, ktorými sa prispieva k dosahovaniu spoločných špecifických cieľov,
- trvanie projektu je stanovené na min. 12 a max. 36 mesiacov,
- je možné ich realizovať vo všetkých sektoroch vzdelávania a odbornej prípravy.
3. Kto môže žiadať o grant na kooperačné alebo malé partnerstvá?
Žiadateľom môže byť každá relevantná organizácia zriadená v členskom štáte EÚ alebo v tretej krajine pridruženej k programu. Táto organizácia podáva žiadosť v mene všetkých organizácií zapojených do projektu, a to v národnej agentúre vo svojej krajine.
4. Aký je minimálny a maximálny počet partnerov v projektoch malých a kooperačných partnerstiev?
V prípade malých partnerstiev je minimum stanovené na 2 organizácie z 2 rôznych členských štátov EÚ a z tretích krajín pridružených k programu. Malé partnerstvo teda umožňuje aj bilaterálnu spoluprácu. Maximum nie je stanovené.
V prípade kooperačných partnerstiev je minimum stanovené na 3 organizácie z 3 rôznych členských štátov EÚ a z tretích krajín pridružených k programu. Maximum nie je stanovené.
5. Dozvedeli sme sa, že malé partnerstvo je vhodné pre začínajúce alebo menej skúsené organizácie. Čo to konkrétne znamená?
Definície sa nachádzajú v Sprievodcovi programom v časti D – Slovník pojmov:
- Začínajúca organizácia je každá organizácia alebo inštitúcia, ktorá v minulosti nedostala podporu v rámci daného typu akcie v tomto alebo predchádzajúceho programe, a to ani ako koordinátor, ani ako partner.
- Žiadateľ, ktorý podáva žiadosť prvýkrát je každá organizácia alebo inštitúcia, ktorá v posledných siedmich rokoch nedostala podporu v postavení koordinátora (žiadateľa) projektu v rámci daného typu akcie v tomto alebo predchádzajúcom programe.
- Menej skúsená organizácia je každá organizácia alebo inštitúcia, ktorá nedostala podporu v rámci daného typu akcie v tomto alebo predchádzajúcom programe, viac než dvakrát za posledných sedem rokov. Táto kategória v sebe zahŕňa kategóriu žiadateľa, ktorý podáva žiadosť prvýkrát, ako sa vymedzuje v predchádzajúcom texte.
6. Čo znamená termín pridružený partner?
Kooperačné partnerstvá môžu zapájať aj partnerov z verejného alebo súkromného sektora, ktorí sa podieľajú na realizácii konkrétnych projektových úloh/aktivít alebo podporujú šírenie a udržateľnosť projektu. V rámci projektu Erasmus+ sa takíto partneri nazývajú „pridružení partneri“. Z hľadiska oprávnenosti a správy zmlúv sa nepovažujú za partnerov projektu a nezískavajú žiadne finančné prostriedky z programu v rámci projektu. Na účely pochopenia ich úlohy v rámci partnerstva a získania celkového prehľadu o návrhu je však potrebné v návrhu projektu jednoznačne opísať ich zapojenie do projektu a rôznych aktivít.
7. Musia byť v žiadosti o grant identifikované všetky organizácie zapojené do projektu?
Áno. Všetky organizácie musia byť v žiadosti uvedené a musia mať identifikačné číslo OID.
8. Čo sú európske priority uvedené v Sprievodcovi programom a európske priority v národnom kontexte zverejnené na stránke programu?
Európske priority sú definované v Sprievodcovi programom na str. 227 – 234. Ide o spoločné priority, ktoré každoročne stanovuje Európska komisia a ktoré je potrebné prostredníctvom projektu napĺňať. Organizácie tvoriace partnerstvo si musia v štádiu podávania žiadosti zvoliť min. 1 a/alebo max. 3 priority, ktoré zodpovedajú ich potrebám a cieľom projektu, ktorý spoločne pripravujú.
Európske priority v národnom kontexte pre všetky oblasti vzdelávania a odbornej prípravy pre Výzvu 2025 sú:
- Inklúzia a rozmanitosť
- Životné prostredie a boj proti zmene klímy
Okrem týchto horizontálnych priorít sú stanovené aj priority pre jednotlivé sektory oblasti vzdelávania a odbornej prípravy. V roku 2025 budú preto obzvlášť vítané projekty, ktoré sa budú zameriavať na ich napĺňanie. Viac informácií nájdete na webovej stránke.
9. Musí byť moja žiadosť jednoznačne naviazaná na niektorú z európskych priorít?
Áno. Žiadosť o grant v Kľúčovej akcii 2 – Partnerstvá pre spoluprácu musí byť jednoznačne naviazaná aspoň na jednu horizontálnu a/alebo jednu sektorovú prioritu (osobitnú prioritu v sektore ŠV, OVP, VŠ, VD), a to v kooperačných, ako aj v malých partnerstvách. Ak žiadosť nenapĺňa ani jednu prioritu, nemôže byť schválená.
10. Vzdelávanie dospelých je v programe Erasmus+ súčasťou 2 sektorov: sektora vzdelávania dospelých aj sektora odborného vzdelávania a prípravy. Ako môžeme zistiť, kam patrí vzdelávanie dospelých, ktoré poskytuje naša škola / organizácia?
Sprievodca programom definuje v časti D – Slovník pojmov na str. 448 – 449 tieto pojmy podrobne. V princípe možno povedať, že v oboch sektoroch ide o vzdelávanie dospelej osoby, ktorá už neabsolvuje počiatočné vzdelávanie či odbornú prípravu, pričom:
- v sektore odborného vzdelávania a prípravy ide o vzdelávanie, ktoré je zamerané na získavanie vedomostí, odborných znalostí, zručností a kompetencií požadovaných v konkrétnych povolaniach,
- v sektore vzdelávania dospelých ide o vzdelávanie iné ako odborné, ktoré môže byť formálnej, informálnej alebo neformálnej povahy.
11. Môže naša organizácia podať k tomu istému termínu na podanie žiadostí žiadosť o kooperačné partnerstvo a zároveň aj žiadosť o malé partnerstvo?
Áno, môže, za predpokladu, že ide o podstatne odlišné žiadosti (odlišné ciele, aktivity, výsledky, partnerstvo) a vaša organizácia má dostatočnú prevádzkovú kapacitu na ich realizáciu.
12. Môže naša organizácia podať žiadosť o kooperačné alebo malé partnerstvo a zároveň byť partnerom v inom projekte?
Áno, môže, za predpokladu, že:
- ide o podstatne odlišné žiadosti (odlišné ciele, aktivity, výsledky, partnerstvo),
- vaša organizácia má dostatočné prevádzkové a ľudské zdroje na účasť vo všetkých uvedených projektoch.
Upozornenie: v každom type partnerstva to isté konzorcium partnerov môže podať v stanovenom termíne iba jednu žiadosť a len jednej národnej agentúre.
13. Aké sú limity na počty žiadostí v rámci jednej výzvy?
V rámci jednej výzvy môže organizácia podať iba jednu žiadosť o grant na projekt malých partnerstiev.
Zároveň pre malé aj kooperačné partnerstvá platí, že v rámci jednej výzvy nemôže byť organizácia zapojená do viac ako 5 žiadostí (s výnimkou sektoru vysokoškolského vzdelávania), či už ako žiadateľ alebo ako partner.
14. Naša organizácia bola zriadená iba minulý rok, môžeme si podať žiadosť o KA2?
Je to možné iba v prípade malých partnerstiev. V prípade kooperačných partnerstiev platí, že žiadateľská organizácia musí byť zriadená najmenej dva roky pred termínom podania žiadosti.
15. Aké aktivity môžeme financovať v kooperačnom partnerstve?
Sprievodca programom nedefinuje konkrétne projektové aktivity. Tie si naplánujú partneri spoločne tak, aby naplnili ciele svojho projektu a rešpektovali celkovú výšku rozpočtu projektu. Žiadatelia musia aktivity projektu rozdeliť na tzv. pracovné balíky. Pracovný balík sa vymedzuje ako súbor aktivít, ktorými sa prispieva k dosahovaniu spoločných špecifických cieľov. V opise projektu sa musí rozlišovať medzi pracovným balíkom na riadenie projektu a pracovnými balíkmi určenými na realizáciu.
Žiadateľom sa odporúča rozdeliť svoje projekty najviac na päť pracovných balíkov vrátane jedného balíka venovaného riadeniu projektov. Pracovný balík riadenia projektu je určený pre horizontálne aktivity, ktoré sú potrebné na realizáciu projektu, ako je monitorovanie, koordinácia, komunikácia, hodnotenie a riadenie rizík. Na riadenie projektu sa vyčlení najviac 20 % z celkovej jednorazovej sumy.
16. Aké aktivity môžeme realizovať v malom partnerstve?
Sprievodca programom nedefinuje konkrétne projektové aktivity. Tie si naplánujú partneri spoločne tak, aby naplnili ciele svojho projektu a rešpektovali celkovú výšku rozpočtu projektu. Organizácie si môžu flexibilne vybrať najlepšiu kombináciu tradičných aj kreatívnejších a inovačných aktivít, ktorou sa prispieva k dosahovaniu cieľov projektu z hľadiska jeho rozsahu a úmerne ku kapacitám partnerstva.
V malom partnerstve je možné realizovať tieto aktivity:
- riadenie projektu: aktivity potrebné na zabezpečenie primeraného plánovania projektu, jeho realizácie a uskutočňovania nadväzujúcich opatrení, ako aj bezproblémovej a efektívnej spolupráce medzi partnermi projektu (organizačné a administratívne úlohy, virtuálne stretnutia partnerov, príprava komunikačných materiálov, príprava a nadväzujúce opatrenia v súvislosti s účastníkmi aktivít atď.),
- aktivity realizácie: podujatia zamerané na vytváranie sietí, stretnutia, pracovné semináre na výmenu postupov a vypracúvanie výsledkov; tieto aktivity môžu obsahovať aj účasť zamestnancov a učiacich sa (za predpokladu, že sa ich účasťou prispieva k dosahovaniu cieľov projektu),
- aktivity výmeny a propagácie informácií: organizácia konferencií, stretnutí, podujatí zameraných na výmenu, vysvetľovanie a propagácia výsledkov projektu, ktoré môžu mať podobu hmatateľných výsledkov, záverov, osvedčených postupov atď.
17. Je v rámci Výzvy 2025 pre malé a kooperačné partnerstvá stanovený len jeden termín na podanie žiadostí?
V prípade malých a kooperačných partnerstiev je stanovený prvý termín na 5. marca do 12:00:00 hod. (poludnie bruselského času); druhý dodatočný termín – 1. októbra do 12:00:00 hod. (poludnie bruselského času) je možný len v prípade dostupnosti voľných finančných prostriedkov.