ČO JE TO ERASMUS+?
Program Erasmus vznikol v roku 1987 ako výmenný program pre študentov vysokých škôl. Prvotnou myšlienkou bolo dať príležitosť vysokoškolským študentom skúsiť život a štúdium v zahraničí. Erasmus+ sa odvtedy rozrástol a jeho ciele sú už oveľa rôznorodejšie. Dnes je nástrojom, ktorý rôznym vzdelávacím organizáciám ponúka možnosť vytvárať partnerstvá, spolupracovať na spoločných medzinárodných projektoch, či vysielať svojich pracovníkov a učiacich sa na vzdelávanie a štúdium v rôznych krajinách v Európe aj mimo nej.
PRE KOHO JE ERASMUS+ URČENÝ?
Program je rozdelený na šesť hlavných sektorov, z ktorých každý otvára dvere k jedinečným možnostiam:
KTO PROGRAM FINANCUJE A ČO JE ÚLOHA NÁRODNÝCH AGENTÚR?
Program Erasmus+ je financovaný zo zdrojov Európskej únie. Rozpočet spravuje Európska komisia a v jednotlivých krajinách ho majú na starosti národné agentúry, ktoré celý program koordinujú. Na Slovensku máme 2 národné agentúry koordinujúce program Erasmus+:
SAAIC – Národná agentúra programu Erasmus+ pre vzdelávanie a odbornú prípravu a
NIVAM – Národná agentúra programu Erasmus+ pre oblasť mládeže a športu.
Národné agentúry poskytujú informácie o podávaní žiadostí o granty, monitorujú a hodnotia všetky činnosti spojené s programom a poskytujú podporu žiadateľom o grant.
AKO POŽIADAŤ O GRANT V PROGRAME ERASMUS+?
Pozrite si nasledujúcu sekciu „Chcem podať projekt“ a príručku „Ako požiadať o grant?“ Pri sektoroch, ktoré sú koordinované SAAIC (školské vzdelávanie, odborné vzdelávanie a príprava, vzdelávanie dospelých a vysokoškolské vzdelávanie), žiada o grant vždy organizácia, nie jednotlivci.
JE MOŽNÉ INŠPIROVAŤ SA KONKRÉTNYMI PRÍKLADMI VYUŽITIA PROGRAMU ERASMUS+?
V sekcii „Projektové inšpirácie“ sa môžete pozrieť na rôzne príbehy účastníkov programu a tiež na podcast „Erasmus+ inšpirácie“. Tiež môžete sledovať naše sociálne siete Facebook, Instagram a LinkedIn.